Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013
K ANDERSON, lockpokal, silver, Stockholm 1914, tillskriven Ferdinand Boberg, reliefdekor av kronor, kartusch med monogram Carl, knopp i form av krona, invändigt förgylld, spår av ursprunglig förgyllning, höjd 28 cm, vikt 728,7 g, bucklor, borttagen gravyr, knopp skadad.
K ANDERSON, silver, kungakanna, Stockholm 1912, tillskriven Ferdinand Boberg, genombrutet lock med motiv krona, spegelmonogram Gustaf V, reliefdekor av kronor, invändigt förgylld, höjd 33 cm, vikt 1976,6 g, skevt lock.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, två ringar och två kulor av grön jade (typ A), två cabochonslipade gul-brun jade (typ A), 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv och två rosenslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/VS, längd 3,3 cm, vikt totalt 6,4 g, stift, certifikat från Hong Kong Jade & Stone Laboratory Limited nr SJ79048,
RING, 18K vitguld, grön jade (typ A) 22,16 x 9,32 x 2,88 mm, två välvda onyxstavar, 12 trapetsslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS, stl 19,5 mm, vikt 13,9 g, certifikat från Hong Kong Jade & Stone Laboratory Limited nr SJ79047.
HÄNGE, 18K vitguld, rund skiva av grön jade (typ A), ca 16,86 - 16,99 x 1,50 mm, 28 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, 57 runt fasetterade rosa safirer ca 0,33 ctv, hängets längd 3,5 cm, vikt 4,3 g, certifikat från Hong Kong Jade & Stone Laboratory Limited nr SJ79046.
RING, 18K vitguld, 16 prinsesslipade diamanter ca 1,94 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 11,2 g.
W.A BOLIN, ring, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VVS2-VS1, 4 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1966, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g.
PÄRLCOLLIER, 31 odlade South Sea pärlor, doserat, ca 12,00-16,10 mm, lås i sterlingsilver, längd 50 cm.
BROSCH, silver/18K guld, orientalisk pärla, barock ca 8,75 mm, odlade pärlor och rosenslipade diamanter, ca 1950-tal, diameter 3,8 cm, vikt 19,7 g.
RING, 18K vitguld, Tahitipärla (Keshi) ca 13,25 mm, barock, 156 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W/SI, stl 16,75+ mm, vikt 7,9 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, 7 rosenslipade diamanter, G Dahlgren & Co Malmö 1912, säkerhetskedja, längd 18,5 cm, vikt 13,1 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, blå emalj, 44 åttkantslipade diamanter ca 0,44 ctv, längd 18,5 cm, vikt 43,6 g, en diamant saknas, emaljskada, etui.
RING, 18K guld, 9 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, smaragder, antik, stl 16,5 mm, vikt 3 g, två diamanter har skada på rondisten, en smaragd skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidad ametist, 2 antikslipade diamanter ca 0,10 ctv, stift/clips, vikt 11,6 g, hålighet och spricka i ametist.
HÄNGE och KEDJA, 18K svart guld, Tahiti pärla (Keshi), ca 14,5 mm, barock, 78 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, öppningsbar ögla, kedja med 18 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/SI, kedjans längd 100 cm, vikt totalt 12,1 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rosa turmalin 2,50 ct, 104 briljantslipade diamanter 2,56 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, rosenslipade diamanter 0,93 ctv, stl 17 mm, vikt 16,7 g.
ARMBAND, 9K guld, cabochonslipad granat och hårgömma, hjärta, antik, längd 18,5 cm, vikt 19,2 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, platina, orientaliska pärlor ca 9,00-10,00 mm, pärlcertifikat, 40 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW(F-G)/VS, 1900-talets mitt, stift/clips, diameter 1,7 cm, vikt 11,6 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, platina, orange topas ca 10,00 ctv, 20 gammal- , briljant- och trapetsslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW(F-G)/VS, längd 4,2 cm, vikt 7,4 g, krokar.