101 - 120 av 295
1...567...15 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013

Klubbad för

RING, 18K vitguld, färgväxlande granat 5,17 ct, grå-grön/lila-rosa, GIA report 1156428516, 38 briljantslipade diamanter 1,28 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g, värderingsintyg.

Utrop: 53 000 kr

Silver Fat

LARS LARSSON & CO, fat, silver, på fyra fötter, dekor med åttauddig stjärna, Stockholm 1876, höjd 5 cm, diameter 30 cm, vikt 615,8 g, något skeva fötter.

Utrop: 3 400 kr

ARMBAND, 18K guld, onyx, franska stämplar, 1800-tal, längd 18,4 cm, säkerhetskedja, vikt 29,1 g, mindre skador och synliga lödningar.

12 600 kr

Utrop: 9 800 kr

BROSCH, 14K guld, skära, 11 runt fasetterade blå safirer ca 2,00 ctv, 14 doserade äkta pärlor ca 1,80-3,30 mm, längd 8,1 cm, vikt 6,7 g.

Utrop: 4 400 kr

ARMRING, 9K guld, turkoser, 1800-talets andra hälft, fjädrande öppning, diameter 5,3 cm, vikt 57 g,

Utrop: 11 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade grå pärlor 8,00 - 8,50 mm, 2 briljantslipade och 14 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, krokar med stopp, längd 4 cm, vikt 5,7 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld/platina, cabochonslipad smaragd ca 2,00 ct, 10 gammalslipade och 13 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, smaragden har ytliga sprickor.

8 400 kr

Utrop: 8 900 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, River(D)/SI2, HRD cert 13008379002, proportions excellent, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.

45 000 kr

Utrop: 42 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 4,88 ctv, ca TW-TCR/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g,

Utrop: 82 000 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W(H)/VVS-SI, Ceson Göteborg 1970, stl 14,25 mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 12 600 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 24 mediumslipade diamanter och 1 briljantslipad diamant ca 2,10 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, ca 1930-tal, längd 18 cm, vikt 13,6 g.

Utrop: 29 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 38 smaragder ca 7,60 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca W/VS, stift/clips, vikt 21,0 g.

Utrop: 33 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 gula safirer ca 14,20 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/SI, 3 st P1, stift/clips, vikt 13,8 g.

Utrop: 29 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, längd 5,6 cm, vikt 9,7 g, senare krokar.

Utrop: 4 500 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, 4 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, 3 pärlor ca 4,5-4,75 mm, Stockholm ca 1920, säkerhetskedja, längd 18 cm, vikt 8,2 g.

Utrop: 16 600 kr

RING, 18K guld, miniatyr, guds lamm, glas, filigranarbete, antik, Karlskrona, 1800-tal, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, lagningar, slitage.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

COLLIER, 18K guld, motiv i ram, filigranarbete, Emanuel Holmberg, Karlskrona år 1836, längd 37 cm, ej lås, vikt 24,9 g, motivet är defekt, tennlödning, en liten del saknas.

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, 18K guld, filigranarbete, 1800-talets första hälft, sannolikt Adam Tillström (1795-1837) i Växsjö, längd 38,5 cm, vikt 28 g, senare lås.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

LAPPONIA, collier, Flowering Wall, 18K guld, turmalinkristaller, design Björn Weckström, Finland 1972, längd 43 cm, vikt 76,4 g, originaletui.

Utrop: 32 000 kr

K ANDERSON, lockpokal, silver, Stockholm 1913, tillskriven Ferdinand Boberg, reliefdekor av kronor, kartusch med monogram Carl, knopp i form av krona, invändigt förgylld, spår av ursprunglig förgyllning, höjd 28 cm, vikt 673,2 g, bucklor, borttagen gravyr, knopp skadad.

Utrop: 4 100 kr