Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013
C A SANDBERGS Eftr, skål, silver, Jugend, hamrad yta, på rund fot med två dekorband, stam med utsirad bladdekor, skålform utåt vidgande med brätte, höjd 19 cm, mynningens diameter 26 cm, Helsingborg år 1918, vikt 622,5 g.
EMIL MÖLLER, lockpokal, silver, Jugend, hamrad yta, på rund fot med dekor, uppåt vidgande, lock med stiliserad lockknopp och pärlbård, invändig förgyllning, höjd med lock 33 cm, Malmö år 1914, vikt totalt 649,4 g.
GUSTAF MÖLLENBORG (1823-1850), ett par ljusstakar, silver, nyrenässans, kvadratisk fot med pärlbård, på boutonformade tassar, kannelerad stam med sfärer i mitten, lösa ljusmanschetter, höjd 18,5 cm, Stockholm år 1886, vikt totalt 413,1 g.
Silver Etui
SMYCKESKRIN, sterlingsilver, rektangulär form, på fyra tassar, stiliserad lockknopp, öppningsbart, invändigt klädd med sammet, mått 23,2 x 12,4 cm, höjd ca 18,5 cm, svenska kontrollstämplar, nyckel medföljer, total vikt 1506,6 g.
HENNING SEIDELIN, matsilver, 67 delar; för firma Frigast (1958-76), modell Gazelle, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 förrättsknivar, 12 förrättsgafflar, 12 kaffeskedar, 4 serveringsskedar, 2 serveringsgafflar, 1 tårtkniv, knivbladen i rostfritt stål, Danmark, Köpenhamn 1960-tal, vikt totalt 3000 g.
CHARLES STUART HARRIS, sockerruska, silver, godronnerad fot, London 1885, höjd 16 cm, vikt 191,3 g.
BROSCH, gulmetall, granater, antik, höjd 8 cm, vikt 32,1 g, etui, små hårfina sprickor på den större cabochonslipade granaten.
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, ovalslipad, 12,08 ct, 16,7 x 12,8 x 8,1 mm, några mindre nagg kring kronfasetterna samt ett lite större nagg intill rondisten.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, 18K guld/vitguld, plangeometriskt motiv, signerade Wiwen Nilsson, stämplade "AN", Lund år 1955, vikt 27,4 g. (d) Gåva från Åkerlund & Rausing åren 1955, 1960 och 1965 till totalt ett 80-tal anställda med 25 års tjänst i företaget.
RING, 18K vitguld, 43 prinsesslipade-, briljantslipade- och baguetteslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-CA/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.
FRITZ OLSSON, hänge/brosch, 18K guld, snidad rosa snäckskalscamé, kvinnomotiv, vriden bård, mått 6,0 x 4,0 cm, Luleå år 1927, vikt 17,3 g.
COLLIER, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-CA/VS-P, längd 40 cm, vikt 41,4 g, en diamant med nagg, två diamanter är skadade.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 14 briljantslipade och 52 baguetteslipade diamanter, ca 1,00 ctv, ca TW-TCR/VS, kransarna går att ta av, vikt totalt 3,8 g, stift.
ADOLPHE BOULENGER (1876-1899) kanna, silver, handtag i svärtat trä, Empirstil, Frankrike, Paris 1800-talets slut, höjd 16 cm, vikt 270,1 g.
BROSCH, 14K guld/vitguld, ca 72 briljant,- åttkant och baguetteslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, mått 6,5x6,5 cm, Tjeckoslovakien, vikt 19,4 g, två åttkantslipade diamanter är skadade och två briljantslipade diamanter har nagg respektive en inneslutning som når ytan.
ATELIER AJOUR, brosch, 18K guld/vitguld, ovalt fasetterad akvamarin ca 1,16 ct, 3 odlade pärlor ca 7,20 mm, 3 briljant- och 10 åttkantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1972, 3,5x2,8 cm, vikt 14,3 g, en diamant är skadad.
COLLIER, 18K vitguld, 5 droppslipade och 14 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCA/VS-P, längd 40 cm, vikt 12,8 g.
SOCKERRUSKA, silver, oktagonal, C J Vander (Henry & Arthur Vander) London 1908, höjd 22 cm, vikt 385,2 g.
CARMOSÉRING, platina, alexandrit 1,00 ct enligt gravyr, 16 droppslipade diamanter 0,71 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,6 g.