1 - 20 av 295
123...15 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013

Klubbad för

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 13,90 mm, 2 droppslipade rubiner ca 0,50 ctv, 52 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, längd 4,6 cm, vikt 17,4 g, stift/clips.

Utrop: 34 500 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,40 ct, ca TCr(I)/P1, stl 16,25 mm, vikt 7,1 g.

58 000 kr

Utrop: 51 000 kr

GAUDY, syskonring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, briljantslipad diamant ca 0,67 ct, ca TCr(I)/VVS, 5 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TCr/VS, Stockholm 1981, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g.

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

MIKAEL NYBERG (1781-1815), 2 burkar med lock, silver, invändig förgyllning, Gustavianska, pärlbård uppe och nere, höjd 4,2 cm, Stockholm år 1791, vikt totalt 120,9 g.

5 100 kr

Utrop: 1 700 kr

CARMOSÉRING, platina, oktagonalt fasetterad blå safir ca 5,00 ct, flera mindre skador på rondisten, omgiven av 14 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 10,2 g, etui.

45 000 kr

Utrop: 17 000 kr

ANTIK RING, platina/14K guld, filigranarbete, 5 större och 12 mindre gammalslipade diamanter ca 2,23 ctv, ca TW-TCa/SI-P1, La Belle Epoque, ca år 1900, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, en diamant med mindre skada och två diamanter med ett nagg vardera, etui.

25 000 kr

Utrop: 15 600 kr

CLAES GIERTTA, brosch, solens barn, glädje, kraft och mening, 18K guld, mått 4 x 2 cm, vikt 40,7 g, originaletui. (d)

10 800 kr

Utrop: 12 000 kr

COLLIER, 18K vitguld/rödguld, ametistkulor ca 8,50 mm, droppslipad smaragd ca 3,00 ct, 8 smaragder ca 1,10 ctv, 29 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W-Cr/VS-P1, längd 43,5 cm, vikt 46,2 g, nagg på en smaragd.

Utrop: 46 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 4 smaragder ca 0,58 ctv, 2 ametistringar, 30 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 5,9 g.

Utrop: 11 400 kr

RING, platina, rosa safir ca 2,20 ct, omgiven av 30 äldre enkelslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g, några mycket små nagg på safiren, etui.

68 000 kr

Utrop: 16 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,00 ct, TW(F)/loupe clean, HRD cert 046566, plomberad.

Utrop: 88 000 kr

KESSARIS, collier, 18K vitguld, 432 briljantslipade diamanter ca 50,00 ctv, ca W/VS-SI, längd 45,5 cm, handgjord i Aten, vikt 153,5 g.

Utrop: 465 000 kr

HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 5,15 ctv, ca TCr(I)/VVS-VS, 14 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W(H)/VS, vikt 4,9 g.

Utrop: 135 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,65 ct, Natural Fancy Yellow/P1, GIA cert 2131865966, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 43 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 201 briljantslipade diamanter ca 6,86 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, hjärta, längd 47,5 cm, vikt 75,6 g.

63 000 kr

Utrop: 39 000 kr

HÄNGE, 18K guld/vitguld, navetteslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCr-Cr(I-J)VS, 34 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/VVS, Jovenia Stockholm, vikt 11 g, en diamant med nagg.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

RING, 14K rodierat guld, blå stjärnsafir ca 48,30 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCa-Ca/P, stl 17,25 mm, vikt 20,4 g, fjäder i skenan.

7 800 kr

Utrop: 9 000 kr

OLLE OHLSSON, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 1,23 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI2, smaragd 0,21 ct enligt gravyr, sliten, Stockholm 1988, stl 18,5 mm, vikt 10,3 g. (d)

28 500 kr

Utrop: 23 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 droppslipade blå safirer ca 16,00 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/SI, längd 4,2 cm, vikt 17,1 g.

32 000 kr

Utrop: 36 000 kr

RING, platina, akvamarin ca 22,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-CR/VS, stl 17,25 mm, vikt 16,0 g.

18 200 kr

Utrop: 21 000 kr