Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 13,90 mm, 2 droppslipade rubiner ca 0,50 ctv, 52 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, längd 4,6 cm, vikt 17,4 g, stift/clips.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,40 ct, ca TCr(I)/P1, stl 16,25 mm, vikt 7,1 g.
GAUDY, syskonring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, briljantslipad diamant ca 0,67 ct, ca TCr(I)/VVS, 5 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TCr/VS, Stockholm 1981, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g.
MIKAEL NYBERG (1781-1815), 2 burkar med lock, silver, invändig förgyllning, Gustavianska, pärlbård uppe och nere, höjd 4,2 cm, Stockholm år 1791, vikt totalt 120,9 g.
CARMOSÉRING, platina, oktagonalt fasetterad blå safir ca 5,00 ct, flera mindre skador på rondisten, omgiven av 14 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 10,2 g, etui.
ANTIK RING, platina/14K guld, filigranarbete, 5 större och 12 mindre gammalslipade diamanter ca 2,23 ctv, ca TW-TCa/SI-P1, La Belle Epoque, ca år 1900, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, en diamant med mindre skada och två diamanter med ett nagg vardera, etui.
CLAES GIERTTA, brosch, solens barn, glädje, kraft och mening, 18K guld, mått 4 x 2 cm, vikt 40,7 g, originaletui. (d)
COLLIER, 18K vitguld/rödguld, ametistkulor ca 8,50 mm, droppslipad smaragd ca 3,00 ct, 8 smaragder ca 1,10 ctv, 29 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W-Cr/VS-P1, längd 43,5 cm, vikt 46,2 g, nagg på en smaragd.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 4 smaragder ca 0,58 ctv, 2 ametistringar, 30 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 5,9 g.
RING, platina, rosa safir ca 2,20 ct, omgiven av 30 äldre enkelslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g, några mycket små nagg på safiren, etui.
DIAMANT, briljantslipad, 1,00 ct, TW(F)/loupe clean, HRD cert 046566, plomberad.
KESSARIS, collier, 18K vitguld, 432 briljantslipade diamanter ca 50,00 ctv, ca W/VS-SI, längd 45,5 cm, handgjord i Aten, vikt 153,5 g.
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 5,15 ctv, ca TCr(I)/VVS-VS, 14 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W(H)/VS, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,65 ct, Natural Fancy Yellow/P1, GIA cert 2131865966, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 201 briljantslipade diamanter ca 6,86 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, hjärta, längd 47,5 cm, vikt 75,6 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, navetteslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCr-Cr(I-J)VS, 34 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/VVS, Jovenia Stockholm, vikt 11 g, en diamant med nagg.
RING, 14K rodierat guld, blå stjärnsafir ca 48,30 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCa-Ca/P, stl 17,25 mm, vikt 20,4 g, fjäder i skenan.
OLLE OHLSSON, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 1,23 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI2, smaragd 0,21 ct enligt gravyr, sliten, Stockholm 1988, stl 18,5 mm, vikt 10,3 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 droppslipade blå safirer ca 16,00 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/SI, längd 4,2 cm, vikt 17,1 g.