21 - 40 av 295
123...15 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013

Klubbad för

HÄNGE, 18K guld/platina, ovalslipad akvamarin ca 18,00 ct, 20 gammal- och rosenslipade diamanter, ca 0,35 ctv, 7 blå safirer, mått 40x20 mm, vikt 7,2 g.

11 400 kr

Utrop: 11 000 kr

HÄNGE/KEDJA, platina/14K guld, 2 smaragder, 14 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, orientalisk pärla ca 2,5 mm, längd 50 cm, vikt 6,8 g, den triangulärt slipade smaragden är troligen syntetisk, mindre skada på en diamant.

8 600 kr

Utrop: 8 600 kr

BROSCH, 14K guld/silver, 3 gröna soudéstenar (ljusa sammanfogade stenar med grönt mellanlager) 6 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, ca 1920-tal, längd 7 cm, vikt 5,2 g, två av diamanterna är skadade, låsbygeln är skadad men i fungerande skick.

Utrop: 6 800 kr

COLLIER, äkta pärlor ca 1,2-1,5 mm, 2-radigt, kulor av onyx, lås i platina/18K vitguld, 2 rosenslipade diamanter ca 0,01 ctv, längd 88 cm.

4 600 kr

Utrop: 4 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,70-5,00 mm, lås och mellandelar i 18K guld, hänge med snidad smaragd och 3 navetteslipade och 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm.

12 000 kr

Utrop: 13 600 kr

OLLE OHLSSON, skål, sterlingsilver, veckat brätte, handdriven, signerad Olle Ohlsson Original, Stockholm 1976, höjd 12 cm, diameter 32 cm, vikt 1116,1 g. (d)

11 600 kr

Utrop: 9 200 kr

RING, 18K vitguld, ca 485 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W/SI, vit kvarts, stl 17,75 mm, vikt 20,9 g.

12 800 kr

Utrop: 9 500 kr

W.A BOLIN, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,50 ct, ca TCa-Ca(L-M)/VVS, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1982, stl 17 mm, vikt 8,8 g.

Utrop: 134 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca W(H)/VS, 36 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/VS, Frankrike, 1900-talets andra hälft, stl 17 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 11 400 kr

W.A BOLIN, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor, 2-radigt, ca 8,60 mm, lås i 18K vitguld, smaragdslipad smaragd, 14 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, längd ca 40,5 cm, Stockholm år 1983, originalfodral.

Utrop: 11 500 kr

COLLIER, platina, 23 gammalslipade och åttkantslipade diamanter ca 1,25 ctv samt 49 rosenslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, La Belle Époque, ca 1890-1914, längd 40 cm, vikt 9,3 g, originaletui från Hofjuvelerare David Andersen på Fredsgatan i Stockholm, låsmekanism i 18K vitguld, en rosensten är skadad.

30 000 kr

Utrop: 9 900 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,00 ct, ca River(D)/IF, oinfattad, bruten plombering med gradering medföljer.

Utrop: 115 000 kr

HUGO STRÖMDAHL, enstensring, 18K vitguld, mediumslipad diamant 3,72 ct enligt gravyr, ca CA(M), skadad i rondisten på två ställen varav den ena är mindre, i övrigt små inneslutningar, stl 16,25 mm, Stockholm år 1946, vikt 5,9 g, fjäder i ringskena.

70 000 kr

Utrop: 43 000 kr

COLLIER, 18K guld, längd 128,5 cm, troligen tillverkad av Carl Petersson i Herrljunga efter år 1922, vikt 67,9 g, en ögla saknas.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 7 cabochonslipade blå safirer, 18 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-LY/SI-P, svensk kontrollstämpel, säkerhetskedja, vikt 17,3 g.

10 400 kr

Utrop: 8 000 kr

BROSCH, 18K guld, i form av en fisk, öga i form av en cabochonslipad rubin, i munnen en pärla, mått 5,5 x 3,8 cm, Harry Hermansson, Stockholm år 1948, vikt 12,4 g.

3 100 kr

Utrop: 3 400 kr

BROSCH/HÅRSMYCKE, silver/14K guld, gammal- och rosenslipade diamanter ca 5,00 ctv, 12 x 5,5 cm, vikt 45 g.

23 000 kr

Utrop: 6 900 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 10,4 x 12,4 mm, ovalformade, 4 gammalslipade och 2 baguetteslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCR/VS, längd 2,7 cm, vikt 6,9 g, stift, snurrebussar i plast, slitna fasettkanter, en gammalslipad diamant har en skada i kronan.

7 300 kr

Utrop: 6 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW/VVS och SI, vikt 2,5 g, skruvstift.

18 200 kr

Utrop: 9 900 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 1,37 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g, fjäder i ringskena, nagg.

30 500 kr

Utrop: 16 000 kr