Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radigt, ca 6,0 - 6,5 mm, lås i 18K guld/silver, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca W(H)/SI, 35 gammal- och 18 rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI, stavar i 18K guld, längd 40 cm, vikt 70,2 g,
RING, 18K guld, prinsesslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VVS 2, GIA grading report 14890070, 16 prinsesslipade diamanter 1,12 ctv, TW(G)/VVS, stl 17,75 mm, vikt 8,3 g.
OLLE OHLSSON, skål, nr 129, sterlingsilver, klotformad, motiv i relief, hamrad yta, höjd 7 cm, signerad, vikt 155,2 g. (d) BOK om Olle Ohlsson medföljer.
COLLIER, 18K guld, Chimento, Girocollo modell Stretch Giallo, längd 42 cm, briljantslipad diamant i låset ca 0,03 ct, vikt 66,8 g, Florens, Italien.
RING, 18K guld, 10 cabochonslipade rosa koraller, 7 briljantslipade och 30 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCR/SI-P, stl 17 mm, vikt 14,5 g, 3 åttkantslipade diamanter är skadade.
Silver Vas
JACOB TOSTRUP, vas, silver, spetsoval form, Oslo 1950/60-tal, höjd 18 cm, vikt 596,9 g, mindre buckla.
CARL M. COHR (1893-1937), två serveringsbestick, silver, för fisk, Köpenhamn år 1937, kontrollstämplad av Johannes Siggaard (1932-1960), längd 21 cm, vikt totalt 145,6 g.
KRISTIAN NILSSON, collier, Stora draget, korall, turkos och onyx, lås i sterlingsilver, tillverkad i Stockholm år 1984, längd ca 38-55 cm, rött etui.
GEORG JENSEN, en bägare med hänkel, sterlingsilver, nr 127C, på rund fot, pärlbård under mynningens kant, höjd 7,9 cm, hänkelns övre del är fäst på två ställen med blomliknande ornament, Danmark, tillverkad efter år 1945, svensk import, vikt 121 g.
SKÅL, sterlingsilver, Nordisk Silverkonst, på rund fotplatta, bukig form, fyra stiliserade bladfötter, Helsingborg år 1948, höjd 13,6 cm, mynningens diameter 13,9 cm, vikt 651,8 g.
GEORG JENSEN, skål, silver, nr 17B, design Johan Rodhe, på rund fot, klockformad, bladornament, höjd 13,5 cm, diameter 14,8 cm, Danmark, tillverkad efter år 1930, vikt 296,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Sea pärlor, ca 10,80 mm, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, vikt 6,9 g.
RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter 1,28 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, mittstenarna ca 0,20 ct, 0,25 ct samt 0,20 ct, Alton Falköping 1992, stl 18 mm, vikt 8,3 g.
ARMBAND, 18K guld, smaragd 3,08 ct, 48 briljantslipade och 22 baguetteslipade diamanter ca 7,44 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 49,7 g.
ARMRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW(F-G)/VVS, Finland 1999, diameter 6,2 cm, vikt 36,3 g.
BROSCH, förgyllt silver, smaragder, orientaliska pärlor, emalj, 1800-talets andra hälft, mått 14,5 x 6,9 cm, två pärlor saknas, en liten smaragd saknas, tennlödning, etui.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, barocka, ca 1,50 - 5,00 mm, lås i silver/14K guld, rosenslipade diamanter, längd 48 cm, säkerhetsåttan fungerar ej.
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, 20 rosenslipade diamanter ca 2,20 ctv, 1800-talets andra hälft, ny skruvmekanism, längd 5,2 cm, vikt 10,5 g.
DEL AV COLLIER, silver/14K guld, 72 rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, barocka orientaliska pärlor, 1800-talets andra hälft, har reparerats, en kläpp saknas, längd 9,4 cm, vikt 20,9 g.