Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013
PASQUALE BRUNI, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW-W/VS, längd ca 3 cm, vikt 14,8 g.
Accessoarer Övrigt
CARTIER, läppstifthållare, 18K guld/platina, 3 rubiner, 2 smaragder, 1 blå safir, 30 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW/VS, Frankrike, troligen 1900-talets första hälft, längd 5,5 cm, vikt 41,6 g, en rubin med mindre skada.
ÖRHÄNGEN, platina, ca 88 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 7,00 ctv ca TW-CR/SI, längd 5 cm, vikt 23,9 g, stift/clips, några diamanter är skadade och ca fyra diamanter har skadade kuletter.
RING, platina, tanzanit ca 7,00 ct, 28 baguetteslipade och 22 prinsesslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, stl ca 17 mm med 2 kulor, vikt 13,7 g.
ANTIK RING, 18K guld/silver, 25 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCa (H-L)/SI, 1900-talets början, stl 18,75 + mm, vikt 5 g, några diamanter är skadade, några diamanter har nagg, svaga fattningar, etui.
BROSCH, platina, svart briljantslipad diamant ca 3,03 ct, åttkantslipade-, rosenslipade- och gammalslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W-TCR/VS-SI-P, 1 diamant ca Cape/Light Yellow, mått 3,5-2,5 cm, vikt 15,8 g, en liten spricka på låset.
DAVID ANDERSEN, collier och armband, sterlingsilver, svart emalj, imitationspärlor, Norge, längd 39 cm respektive 18 cm, säkerhetskedja på armbandet.
HÄNGE/BROSCH med kedja, 18K vitguld/platina, nålen i 18K vitguld, 2 rubiner, briljantslipade-, mediumslipade-, åttkantslipade- och baguettslipade diamanter ca 5,70 ctv, ca W(H)/SI, paradisfågel på gren, 1900-talets mitt, senare kedja, längd 62 cm, vikt 30,6 g, en diamant skadad, flera diamanter med nagg, rubinerna har slitna fasettkanter.
MOUAWAD, örhängen, platina (950), 2 blå safirer ca 3,00 ctv, triangulära och briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, Paris, längd 3,9 cm, vikt 14,7 g, clips.
C'EST LAUDIER, örhängen, 18K vitguld, 64 prinsesslipade diamanter 3,74 ctv, ca River-TW/VVS-VS, invisible setting, vikt 26,8 g.
RING, 18K guld, 3 ovalslipade blå safirer ca 3,15 ctv, 31 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/SI-P, Frankrike, 1900-talets andra hälft, stl 15,75 mm, vikt 10,6 g.
Konst Skulpturer
SNIDAD GRIS, obsidian, rubinögon infattade i guld, arbetet i stil med de ryska sniderimästarna, mått 6 x 3 x 3,3 cm, vikt 66,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, delvis svarteloxerat, ovalslipad diamant ca 1,45 ct, ca TCa/VS, 56 Fancy gula briljantslipade diamanter (de flesta naturlig färg) ca 0,45 ctv, kedjan i 14K vitguld, kedjans längd 46 cm, vikt 6,2 g, etui.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 22,72 ct, 112 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW(G)/VS, Schrittesser Guld & Silversmide, Göteborg, stl ca 18,5 mm, vikt 35,0 g, etui.