261 - 280 av 295
1...131415 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013

Klubbad för

BROSCH/DUBBELCLIP, platina, bakstycke i 18K vitguld, 2 löstagbara broscher med 72 diamanter (58 briljant- 12 baguette- och 2 droppslipade) ca 4,20 ctv, ca TW/VVS, den ena droppslipade ca W/VS, referensnr 56113, vikt 18,4 g totalt, etui.

37 000 kr

Utrop: 42 000 kr

CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld, refnr 86431, vikt 15,3 g, stift.

11 000 kr

Utrop: 12 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 2-radigt, 116 briljantslipade diamanter ca 3,62 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 19,4 g.

Utrop: 42 000 kr

TEBURK, silver, kristall, Nicholai Kemper, St Petersburg 1908-1917, lock med akantusblad i relief, invändigt förgylld, höjd 14,7 cm, diameter 7,7 cm, kristallen är repad, avskavd förgyllning.

Utrop: 10 500 kr

MATSILVER, 3 delar, silver, kniv med stålblad 22 cm, gaffel 18,5 cm, sked 18 cm, Gustav Klingert, Moskva 1908-1917, skaft dekorerat med rocailler, silvervikt 132,4 g, etui.

Utrop: 8 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 flanderslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW/VS, vikt 2,4 g, stift.

Utrop: 32 000 kr

DIAMANT, prinsesslipad, 0,74 ct, TW/VS1, GIA diamond dossier 5146836432, polish excellent, symmetry good.

Utrop: 19 000 kr

DIAMANT, prinsesslipad, 0,72 ct, TW/VS1, GIA diamond dossier 5146950701, polish excellent, symmetry excellent.

Utrop: 18 800 kr

ARMBAND, 18K guld, 20 smaragder ca 7,50 ctv, 167 briljantslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca TW/VVS-VS, tillverkarstämpel W i cirkel, gravyr 2472, säkerhetsklaffen till låset saknas, längd 16,3 cm, vikt 28,8 g, etui.

Utrop: 89 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca CR-TCa/SI-P, sekelskifte 1800/1900, vikt 7 g, stift/clips, 1 diamant skadad, några diamanter med nagg och håligheter.

Utrop: 94 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, målat porslin, porträtt föreställande två keruber, signerat C. Glardon och L. Coqniet, 34 orientaliska pärlor, rosenslipade diamanter, troligen 1800-talets andra hälft, längd 7 cm, vikt 19,2 g, de flesta diamanter har nagg eller mindre skador, etui.

37 000 kr

Utrop: 42 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, River(D)/VS1, HRD cert 10018988002, Stockholm 2011, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 75 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, röd emalj, 17 rubiner, 17 halvpärlor, två bevingade St. Marcus lejon (Venedigs statssymbol), vikt 7,3 g, 7 rubiner skadade, 6 pärlor skadade, etui.

Utrop: 32 000 kr

ARMRING, 18K/14K guld, rubiner ca 6,00 ctv, fröpärlor, 1850-tal, oidentifierad mästare E.T., innerdiameter 6,2 cm, vikt 28 g, skador och nagg på några av rubinerna.

Utrop: 60 000 kr

DELBAR COLLIER, 18K guld/svartrodierat platina, ovalslipad rubin ca 4,59 ct, 141 diamanter ca 4,55 ctv, varav 29 carré och trappslipade ca 1,75 ctv, ca W/VS, samt 112 briljantslipade ca 2,80 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, några har nagg och håligheter, Paris ca 1970, stämpl Ste-A, längd 40 cm, kan delas i 2 armband och 1 hänge, vikt 83 g, etui.

ARMBAND, 14K guld, sockertoppslipad blå safir ca 2,10 ct, ca 112 gammal-, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca W-TCR/SI-P, längd 18 cm, vikt 28,5 g, 10 diamanter är skadade, inneslutningar når ytan i ett par diamanter, etui.

27 500 kr

Utrop: 29 500 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, ärtlänk, svensk kontrollstämpel, längd 44 cm, vikt 142,5 g,

Utrop: 39 000 kr

Klockor Chopard

CHOPARD, Pushkin, Serie nr. 501301, Ref nr. 10/6774, Boett nr. 553 1, damur, 27 mm, 18K guld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (4 st. 8/8), briljanter på boett och länk (ca 400 st. ca TW/VVS, ca 3,75 ctv), integrerad originallänk, längd 175 mm, totalvikt 92,6 g, ca 2005, box.

Utrop: 110 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, ärtlänk, svensk kontrollstämpel, längd 22 cm, vikt 72,1 g.

Utrop: 19 000 kr

HÄNGE, 18K guld/silver, 23 rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, mått 3,0 x 2,7 cm, vikt 5,4 g, tennlödningar på baksidan.

Utrop: 19 800 kr