Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 november 2013
ARMBAND, 18K guld, 14 orientaliska pärlor ca 4 - 6,5 mm, pärlcertifikat Gem & Pearl Lab, London, svart emalj, 18 antikslipade diamanter ca 1,50 ctv, antik, diameter 5,7 cm, vikt 51,1 g, en pärla saknas, små emaljskador, svaga fattningar, bucklor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, vädurar, 1900-talets andra hälft, 2,7 x 1,6 cm, vikt 21,8 g, clips.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, karneol, onyx och 24 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS, 1900-talets andra hälft, stift, vikt 22,9 g, en onyx med nagg.
ÖRHÄNGEN, platina, 28 briljant-, baguette- och prinsesslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-P, stift, längd 3,5 cm, vikt 7,2 g, en snurrebuss är i 18K vitguld.
ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, orientaliska pärlor ca 8,5 mm, pärlcertifikat, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, antika, senare krokar i guld, längd 2,8 cm.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, platina/18K guld, 20 gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, vikt 4,3 g, krokar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 4,26 ctv, ca Cr(J)/VS-SI, stift, vikt 2,4 g.
LAPPONIA, armband, Forsstenar, 18K guld, design Björn Weckström ca 1970, längd 17,5 cm, vikt 45,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 15 oval- och navetteslipade rubiner ca 6,86 ctv, 42 briljantslipade diamanter ca 2,77 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS, 1900-talets andra hälft, längd 16,5 cm, vikt 28,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, delvis förgyllda, odlade sötvattenspärlor ca 13,00 mm, barocka, triangulära och rosenslipade diamanter, antika, senare krokar i 18K guld med odlade sötvattenspärlor ca 9,50 mm, boutonformade, längd 3,5 cm.
COLLIER, 18K svarteloxerat guld, briljantslipade diamanter 37,90 ctv, ca W-Cr/VS-SI, vikt 165,8 g, etui.
BROSCH, 18K vitguld, blommotif, mått 6,0 x 3,8 cm, briljant-, åttkant- och baguetteslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-Cr/VS-SI, fransk kontrollstämpel, vikt 19,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VS, Jan Irmes guldsmedja Stockholm, stl 18 mm, vikt 4,6 g.
DIAMANT, briljantslipad, 2,20 ct, River(E)/SI1, IGI Diamond Report F6F28940, Polish, Symmetry and Cut Grade är alla Excellent, plomberad.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 141 briljantslipade diamanter, doserade från 0,03 till 0,33 ct, totalt ca 13,50 ct, ca W-TCr(H-I)/SI2-P1, längd 42 cm, vikt 31,4 g.
POMELLATO, ring, 18K guld, cabochonslipad rosa turmalin ca 23,00 ct, stl 18,75 mm, vikt 24 g.
DIAMANT, modifierad briljantslipning med skurna hörn, 1,08 ct, Natural Fancy Yellow/VVS2, symmetry very good, GIA certifikat 1156164504, stenkuvert.
PIAGET, ring, 18K guld, Possesion, 26 carréslipade diamanter ca 2,86 ctv, 152 briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW/VVS, rörlig mittdel, refnr. B70779, stl 16,75 mm, 1 carréslipad diamant är skadad, ojämna sarger på mittdelen, originaletui.
RING, 18K vitguld, 4 carréslipade blå safirer, 14 briljantslipade och 3 carréslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 14,7 g.