61 - 80 av 451
1...345...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2012

Klubbad för

MANSCHETTKNAPPAR, 2 par, silver/förgyllt silver, pärlemor, vikt 16,6 g.

Utrop: 375 kr

FINGERBORG, silver/stål, med graverad dekor på livets nedre del, vikt 3,5 g, svenska stämplar, år 1928, vikt 3,5 g, buckla.

Utrop: 150 kr

BROSCH, mässing, diameter ca 4,5 cm, Kalevala, buckla.

100 kr

Utrop: 125 kr

COLLIER, blomma, jade, onyx, ställbar längd ca 45-68 cm, vikt 52,2 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

RING, silver, stl 16 mm, vikt 13,6 g.

Utrop: 175 kr

BROSCH, silver, 3 cabochonslipade och en kula av natursten, längd 5,8 cm, skador på stenarna, Olof Richter, Stockholm 1895.

Utrop: 175 kr

BROSCH, 18K guld, 7 orange-röda korallkulor ca 5-6 mm, i form av en bärkvist, längd 5,5 cm, vikt 6 g, Stigbert för Engelbert, Stockholm1952, nålen är böjd.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

KEDJA/HÄNGE, silver, venezialänk, längd 59 cm, hänget stämplat Sven Gustav Pettersson, Bronsil, Köping ca 1970-tal, vikt 11,1 g.

Utrop: 175 kr

BROSCH, förgyllt silver, ödla, turkosa stenar, ca 20 stenar saknas, längd 6,5 cm, svensk import.

200 kr

Utrop: 125 kr

Ädelstenar Topas

TOPAS, droppslipad, 13,82 ct, nagg på fasettkant på undersidan.

200 kr

Utrop: 225 kr

RING, 18K guld, 3 åttkantslipade diamanter tot ca 0,03ct, stl 17 1/2 mm, vikt 4,0 g

Utrop: 1 200 kr

ENSTENSRING, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,38 ct, ca W(H)/mindre skada på rondisten, i övrigt tygligt inneslutningar, natural i kronan, Malmö 1910, stl 16+ mm, vikt 2,5 g.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, sliten pärla, 11 rosenslipade diamanter, 3 skadade, Sverige, troligtvis 1913, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g, tunn skena.

700 kr

Utrop: 800 kr

RING, 18K guld/platina, safir, 14 gammal- och rosenslipade diamanter, 1 skadad, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g, mindre buckla på fattningen.

1 700 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K guld/vitguld, smaragd, slitna fasettkanter, 2 mediumslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.

1 100 kr

Utrop: 900 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, syntetisk safir, slitna fasettkanter, 10 rosenslipade diamanter, 4 med mindre skador, stl 17,75+ mm, vikt 2,6 g, Sverige 1897.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

COLLIER, silver och strass, längd 44,5 cm, handelen i låset trasig, ca 1920-1930.

600 kr

Utrop: 450 kr

4 SMYCKEN, silver, brosch med blå emalj och fågelmotiv, 3 knappar med vit emalj, kors/hänge med markasiter, örhängen med strass och skruvmekanism.

600 kr

Utrop: 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 7,3 mm, 8 briljant- och rosenslipade diamanter, skruv, vikt 4,1 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

HÄNGE, förgyllt silver, panter, ca 5x3 cm, vikt 21,3 g.

Utrop: 500 kr