Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2012
KALENDER, silver, alp- och stjärnmotiv, niello, 3,6 x 2,7 cm kalender från 1931, stämplad "Veneziani Milano Roma", vikt 17,7 g.
ARMRING, öppen, silver/förgyllt silver, ursprung enl uppgift Georgien eller Kazakhstan, vikt 126,6 g.
SMYCKESET, ett par örhängen och ett hänge, 18K guld, färgstenar, stift, vikt totalt 4,2 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, briljanter ca 0,53 ctv, ca TW/VS, stl 16,25+ mm, vikt 2,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,20 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 2,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,90 mm, lås 18K guld/vitguld, vita stenar, en sten saknas, längd 42 cm, säkerhetskedja, svensk import.
Ädelstenar Övrigt
6 BERGKRISTALLER slipade som oktaeder till briljant samt 2 bergkristaller slipade kopior
SKÅL, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1908, höjd 9 cm, vikt 221,3 g, bredd 13 cm, mindre buckla.