Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2012
COLLIER/ARMBAND, sterling silver, Norge, ljusblå emalj, längd 44 cm och 19 cm respektive, ca 1959, etui.
6 KAFFESKEDAR, silver, delvis förgyllda, C.G. Hallbergs, år 1900, vikt 69,6 g totalt.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor off round, färgade svarta, ca 5,2/11,5 mm, mellandelar i metall, längd ca 52 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor button shape, silver, rörlig del i hänget, längd 43 cm.
LJUSSTAKAR 2 ST, silver, trearmade, Tyskland 1900-talets mitt, höjd 18 cm, vikt 1278,5 g, fyllda, mindre buckla.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 7 mm, 3 rader, silver, markasiter, längd 46 cm.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, abalone skal, markasiter, längd 6 cm, vikt 11,4 g, stift.
HÄNGE, sterling silver, snäcka rökkvarts, citrin, orange sten, längd 10,5 cm, vikt 32,3 g.