Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2012
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K guld vikt 3,7 g guld 3 safirer, 4 briljanter ca 0,08 ctv stl, 16,25 mm
BROSCH, 18K guld vikt 3,4 g med blå emalj och orientpärlor, svenskt filigransarbete ca 1900
COLLIER, silver 900, blå och turkos emalj, en pärla, stämplad DEPOSE, svensk importstämpel på hängets framsida, Jugend, hängets längd 4,5 cm, kedjans längd 46 cm, vikt 8 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla ca 9 mm, Björkmans Guldateljé, Stockholm, kedjans längd 45 cm, vikt totalt 7,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,55 ct, ca CR(J)/VS, stämplad Hansen, Stockholm 1986, stl 17,25 + mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,27 ct, 6 briljanter ca 0,29 ctv, ca TW/VVS-VS, Björkman & Magnell, Stockholm 1989, stl 17 mm, vikt 8,7 g.
BROSCH, 14K guld, bergkristall, rubin ca 0,50 ct, mindre nagg, 19 rosenstenar, mindre skada undertill i guldet, diameter ca 2 cm, vikt 6,7 g, etui.
RING, 18K vitguld, 11 gammalslipade diamanter ca 1,18 ctv, en skadad, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI-P1, stl 15,5 mm, vikt 10,6 g, Ateljier Ajour, Stockholm 1965.
RING, 18K vitguld, briljant 1,01 ct, ca Cr(J)/P1, mindre briljanter 1,88 ctv, ca W/P, stl 17 mm, vikt 6,8 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,41 ctv, ca W-Tcr(H-I)/SI-P1, en briljant med inneslutningar som når ytan, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, Göteborg 1979.