Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2012
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,90 ct, ca River(E)/VVS2, 50 mindre briljanter ca 0,38 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, diamanter ca 7,50 ctv (varav droppe ca 0,75 ct och 1 briljant ca 0,35 ct), ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 31,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 diamanter (20 brilj, 28 bag, 6 navetter) ca 7,40 ctv, baguetter ca TW/VVS-VS, övriga ca TW-W/VS-SI (1 nagg, 1 inverterad natural), stift/clips, vikt 12,6 g.
MATSILVER, 54 delar; modell Uppsala, 6x bordsgafflar, -knivar (blad rosfritt stål), -skedar, 6 smörgåsgafflar, 6 knivar (blad i rostfritt stål), 6 dessertskedar, 6 fiskknivar, 6 fiskgafflar, 6 kaffeskedar, GAB ca 1970-tal.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,36 ct, ca W/SI, stl 16,5 mm, gravyr, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, 3 safirer, nagg och slitna fasettkanter, 2 briljanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.
RING, 14K guld, briljant ca 0,65 ct, ca Ca/VS, 6 briljanter ca 0,05 ctv, stl 15.5 mm, vikt 1.9 g.
RING, platina, briljant ca 0,54 ct, ca Cr(J)/SI, (nagg+natural på rondisten), 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 15,5 mm, vikt 4,3 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, droppslipad rubin ca 0,46 ct, ormlänk, längd 41 cm, vikt 7,8 g, Létui, kopia på kvitto medföljer, etui, länk något böjd på ett ställe.
RING, 18K guld, briljant ca 0,29 ct, ca W/VS-SI, 6 briljanter ca 0,04 ctv, stl 17 mm, vikt 1,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6-7,8 mm, längd 90 cm, några pärlor skadade, 18K guldlås, pärlavkortare silver.
ENSTENSRING, 18K guld, diamant ca 0,30 ct ca G(TW)/P2, mindre god slipning, stl 18 1/4 mm, vikt 7,4 g