1 - 20 av 375
123...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2012

Klubbad för

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW(F-G)/SI, vikt 1,0 g, stift.

4 300 kr

Utrop: 4 300 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, rubin ca 0,50 ct, briljanter ca 0.12 ctv, TW/VS, storlek 17 mm, vikt 2,5 g.

TEKANNA, silver, dekor i form av girlang, akantusblad, kotte och pärlstav, på fyra fötter, empirstil, omkring 1900, tyska stämplar samt CHR Rasmussen, höjd 17 cm, vikt 799,7 g, en mindre buckla.

RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin (sprickor), 13 diamanter tot ca 0,6ct ca TW/VS, stl 14 3/4mm, 6,1g

Utrop: 4 400 kr

RING, 14K guld mabépärla, stl 16,5 mm, vikt 11,7 g.

Utrop: 2 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, doserat, ca 4,0-8,0 mm diameter , ca 50 cm, tråd sliten vid lås, silverlås med odlad pärla.

Utrop: 2 100 kr

RING, minst 18K, 16 briljanter ca 0,80ctv ca TW-W/ SI-P, 1 sten skadad, stl 18, vikt 7,1 g.

3 800 kr

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K rodierat guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca H(W)/SI-P, 1 sten skadad, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 5 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, huggies, 16 briljanter tot ca 0,16ct, vikt 4,6 g, stift

Utrop: 2 700 kr

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, 6,17 ct, kuddslipad.

Utrop: 48 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, vikt 1,0 g, stift

Utrop: 2 300 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, ankarlänk, hänge i form av yxa med 8 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, hängets längd inklusive ögla 8 cm, kedjans längd 70 cm, vikt 402,8 g.

Utrop: 132 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld briljantslipad diamant 0,13 ct, ca TW/VS, stl 18 mm+, vikt 8,2 g, Kaplans.

Utrop: 4 500 kr

BÄGARE, silver vikt 254,4 g Tesi, Göteborg 1950 höjd 14 cm

Utrop: 2 100 kr

BÄGARE, 6 st silver vikt 109,3 g höjd 7,5 cm Israel ca 1975

800 kr

Utrop: 1 000 kr

KEDJA, 18K guld, fantasilänk, längd 42 cm, vikt 12,0 g.

2 800 kr

Utrop: 3 100 kr

SKED, silver, Gustaf Hamnqvist, Åmål 1794, med gravyr.

750 kr

Utrop: 400 kr

Silver Kaffeservis

LARS WILHELM DAHLBERG, Kaffeservis, silver, tre delar bestående av kaffekanna, sockerskål och mjölkkanna, dekor av kotte och girlanger, kanna med trähandtag, L dahlberg Kristianstad 1898, kaffekannans höjd 24 cm, vikt 1689,9 g.

8 000 kr

Utrop: 9 200 kr

MATSILVER, 12 kaffe-/mockaskedar, delvis förgyllda, graverat blommönster, 10,8 cm, vikt 112,2 g, en st GAB Stockholm1936.

Utrop: 850 kr

450 kr

Utrop: 550 kr