Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2012
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW(F-G)/SI, vikt 1,0 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K guld, rubin ca 0,50 ct, briljanter ca 0.12 ctv, TW/VS, storlek 17 mm, vikt 2,5 g.
Visa varaSilver Kanna
TEKANNA, silver, dekor i form av girlang, akantusblad, kotte och pärlstav, på fyra fötter, empirstil, omkring 1900, tyska stämplar samt CHR Rasmussen, höjd 17 cm, vikt 799,7 g, en mindre buckla.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin (sprickor), 13 diamanter tot ca 0,6ct ca TW/VS, stl 14 3/4mm, 6,1g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, doserat, ca 4,0-8,0 mm diameter , ca 50 cm, tråd sliten vid lås, silverlås med odlad pärla.
RING, minst 18K, 16 briljanter ca 0,80ctv ca TW-W/ SI-P, 1 sten skadad, stl 18, vikt 7,1 g.
RING, 18K rodierat guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca H(W)/SI-P, 1 sten skadad, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, ankarlänk, hänge i form av yxa med 8 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, hängets längd inklusive ögla 8 cm, kedjans längd 70 cm, vikt 402,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld briljantslipad diamant 0,13 ct, ca TW/VS, stl 18 mm+, vikt 8,2 g, Kaplans.
Silver Kaffeservis
LARS WILHELM DAHLBERG, Kaffeservis, silver, tre delar bestående av kaffekanna, sockerskål och mjölkkanna, dekor av kotte och girlanger, kanna med trähandtag, L dahlberg Kristianstad 1898, kaffekannans höjd 24 cm, vikt 1689,9 g.
MATSILVER, 12 kaffe-/mockaskedar, delvis förgyllda, graverat blommönster, 10,8 cm, vikt 112,2 g, en st GAB Stockholm1936.