Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2012
ENSTENSRING, platina, briljant 0,62 ctv enligt gravyr, ca TW(F)/SI1, nagg på rondisten, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,36 ctv, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VVS-VS, Sthlm 1961 stl 17 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant 0,30 ct, TW(F)/VS1, minireport med nr 6117310456, briljant 0,30 ct, River(E)/VS2, minireport med nr 2111243383, stift, vikt 1,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattens- pärlor, doserad, ca 2,5-6,0 mm, längd 60 cm, silverlås med paste.
Silver Kaffeservis
2 SERVISDELAR, sockerskål, mjölkkanna, silver, invändigt förgyllda, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1916.
KEDJA/HÄNGE, 18K rodierat guld, 87 briljanter ca 1,20 ctv, ca TW(G)/VS, cordellkedja 47 cm med 2 briljanter ca 0,02 ctv, vikt 17,6 g totalt, italienska stämplar.
Ädelstenar Pärlor
PÄRLA, droppformad, odlad SouthSea, 15,0 x 13,5 mm, kopparfärg, bajonettfäste i 18K guld.
RING, 18K guld, 27 briljanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, 1 nagg, stl 17,25 mm, vikt 7,8 g, 3 stenar sitter löst.
12 MOCKASKEDAR, silver, modell kungaskeden, längd 11 cm, varje sked representerar 12 olika svenska regenter (förklaring till varje finns itnuti etuiet), Markströms, 70-tal, etui.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g, Malmö 1988.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,15 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,1 g, Sverige 1992.