Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2012
HÄNGE, 18K guld, kopia på smycke från äldre romersk järnålder, Bengt Hallberg Guldsmeds AB, Stockholm 2003, etui, vikt 7 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, briljanter ca 0,53 ctv, ca TW/VS, stl 16,25+ mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, en briljant och två åttkantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/SI-P, svensk import, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
BROSCH, 18K guld, längd 5 cm, bredd 2,5 cm, stämplad ORL, år 1810, vikt 6,9 g, nål senare ej i guld, ett hål bucklor på broschens baksida.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,58 ctv, ca TW-W-/VS-SI, vikt 0,7 g, stift.(plaststopp)
ARMRING, 18K guld, trefärgat, tre armringar som sitter ihop, diameter 6,3 cm, vikt 35,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, Li Diamond Trade Company, Stockholm 1975, stl 17 mm, vikt 3,1 g, gravyr.
RING, 18K guld/vitguld, briljant 0,36 ct enligt gravyr, ca W-TCR/VS, diamanten är graderad i den mån fattningen tillåter, Guld Bros 2001, stl 17 mmm, vikt 16,6 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 5 baguetteslipade rubiner, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld/gulguld/ rödguld, briljant 0,27 ct River/VS enligt gravyr, stl 18,5 mm, vikt 8,2 g, ringskena böjd.
RING, 18K guld, ovalslipad diamant ca 2,00 ct, ca River(E)/VS 2, 2 tanzaniter ca 4,00 ctv, slitna fasettkanter, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.