Avslutad | Dekorativa – Lördag 16 oktober 2010
Glas Konstglas
OIVA TOIKKA, Vas med grå dekor från Nuutajärvi, Notsjö. Signerad, ur serien Pro Art. Höjd 19 cm
Glas Konstglas
OIVA TOIKKA, 2 stycken vaser från Nuutajärvi, Notsjö. Ur serien Pro Art, båda är signerade, Storlek: höjd 18, 5 cm respektive 13 cm.
Glas Konstglas
OIVA TOIKKA, 2 stycken vaser i flerfärgad dekor, från Nuutajärvi, Notsjö. Ur serien Pro Art, båda är signerade. Storlek: höjd 13 cm.
Glas Konstglas
OIVA TOIKKA, 2 st vaser i flerfärgad dekor, från Nuutajärvi, Notsjö. Båda är signerade. Från serien Pro Art. Höjd 13 cm.
Porslin Serviser
SERVIS i form av ett tårtfat (dia 33 cm) och 12 assietter (dia 19,5 cm). Från Königl. Pr. Tettau, import, Österrike. Blå och vit dekor med blommönster och guldornament. Handmålade. Smärre krackelyr.
Möbler Övrigt
INDISKT HEMMATEMPEL från 1900- talets första hälf, Skador, Storlek L: 40 cm, H: 22 cm.
Porslin Serviser
KAFFESERVIS Georges Boyer, Limoges, specialtillverkad för Marcel Rochas parfym "Femme", 1900- talets mitt. Personligt signerade. Vit servis med spetsmönstrad bård i olika färger och gulddetaljer. Handmålat. Smärre slitage. Servis bestående av: Kaffekanna med lock, gräddsnipa, sockerskål med lock och handtag. Avlångt kakfat, 6 assietter och 8 kaffekoppar med fat.
Keramik Skålar
SKÅL av Ivan Weiss för Royal Copenhagen, Danmark. Skålen är av glaserad keramik med dekor av brunt, orange och koboltblå glasyr mot grå bakgrund. Märkt 12, 22565. Storlek i diameter ca 30 cm.
Keramik Figuriner
LISA LARSSON, 2 stycken figuriner ur serien Noaks ark (1979-1983). Dromedaren i glaserat stengods, stämplad Gustavsberg Lisa L, höjd 11 cm. Lejonpar, inte signerad, men troligtvis Lisa Larsson. Höjd 7 cm.
Keramik Vaser
VAS i glaserad keramik med dekor i lila, beige, blått och brunt. Signerad AYS. SD undertill. Jugend. Krackelyr i glasyren.
Keramik Vaser
VASER, 2 stycken, troligen Danmark? Glaserad keramik. Cylinderformad vas i keramik, blå glaserad dekor, Höjd ca 15, 5 cm, Signerad. Hänkelvas i keramik, gul glaserad dekor, Höjd ca 31 cm. Otydlig stämpel.
Kuriosa Kameror
KAMERA, Leica ll D nr 143730, nr 143730, objektiv: Elmar 1/3,5 50mm och Summicron 1/2, 50 mm KAMERA, Leica ll D Svart, serienummer 143730, väska i läder, kassett
Kuriosa Mässing
LJUSSTAKAR, ett par i mässing från Gusum Bruk. Båda är stämplade 47, tillverkade mellan åren 1890- 1920. Höjd 22 cm.