61 - 80 av 101
1...3456 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 16 oktober 2010

Klubbad för

Glas Konstglas

OIVA TOIKKA, Vas med grå dekor från Nuutajärvi, Notsjö. Signerad, ur serien Pro Art. Höjd 19 cm

275 kr

Utrop: 300 kr

Glas Konstglas

OIVA TOIKKA, 2 stycken vaser från Nuutajärvi, Notsjö. Ur serien Pro Art, båda är signerade, Storlek: höjd 18, 5 cm respektive 13 cm.

375 kr

Utrop: 350 kr

Glas Konstglas

OIVA TOIKKA, 2 stycken vaser i flerfärgad dekor, från Nuutajärvi, Notsjö. Ur serien Pro Art, båda är signerade. Storlek: höjd 13 cm.

325 kr

Utrop: 300 kr

Glas Konstglas

OIVA TOIKKA, 2 st vaser i flerfärgad dekor, från Nuutajärvi, Notsjö. Båda är signerade. Från serien Pro Art. Höjd 13 cm.

325 kr

Utrop: 300 kr

Porslin Serviser

SERVIS i form av ett tårtfat (dia 33 cm) och 12 assietter (dia 19,5 cm). Från Königl. Pr. Tettau, import, Österrike. Blå och vit dekor med blommönster och guldornament. Handmålade. Smärre krackelyr.

Utrop: 1 200 kr

Möbler Övrigt

INDISKT HEMMATEMPEL från 1900- talets första hälf, Skador, Storlek L: 40 cm, H: 22 cm.

Utrop: 500 kr

Belysning Vägglampor

VÄGGLAMPA i Art Deco, 1930- tal. Kromad plåt.

1 100 kr

Utrop: 800 kr

Porslin Japan

SKÅLAR, 2 stycken från Japan. 1800-tal, blå och vit dekor, slitage. Diameter 14 cm.

Utrop: 600 kr

JAPANSKT TRÄSNITT, sent 1800-tal. Meiji. Ramad, ramstorlek 35x50 cm.

300 kr

Utrop: 400 kr

Porslin Serviser

KAFFESERVIS Georges Boyer, Limoges, specialtillverkad för Marcel Rochas parfym "Femme", 1900- talets mitt. Personligt signerade. Vit servis med spetsmönstrad bård i olika färger och gulddetaljer. Handmålat. Smärre slitage. Servis bestående av: Kaffekanna med lock, gräddsnipa, sockerskål med lock och handtag. Avlångt kakfat, 6 assietter och 8 kaffekoppar med fat.

1 000 kr

Utrop: 800 kr

Klockor Väggur

VÄGGUR, 385 mm, plåt, mekanisk, glas saknas, slagverk, ca 1870.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Keramik Skålar

SKÅL av Ivan Weiss för Royal Copenhagen, Danmark. Skålen är av glaserad keramik med dekor av brunt, orange och koboltblå glasyr mot grå bakgrund. Märkt 12, 22565. Storlek i diameter ca 30 cm.

Utrop: 3 000 kr

Keramik Figuriner

LISA LARSSON, 2 stycken figuriner ur serien Noaks ark (1979-1983). Dromedaren i glaserat stengods, stämplad Gustavsberg Lisa L, höjd 11 cm. Lejonpar, inte signerad, men troligtvis Lisa Larsson. Höjd 7 cm.

Utrop: 600 kr

Keramik Vaser

VAS i glaserad keramik med dekor i lila, beige, blått och brunt. Signerad AYS. SD undertill. Jugend. Krackelyr i glasyren.

Utrop: 800 kr

Keramik Vaser

VASER, 2 stycken, troligen Danmark? Glaserad keramik. Cylinderformad vas i keramik, blå glaserad dekor, Höjd ca 15, 5 cm, Signerad. Hänkelvas i keramik, gul glaserad dekor, Höjd ca 31 cm. Otydlig stämpel.

Utrop: 600 kr

Kuriosa Kameror

KAMERA, Leica ll D nr 143730, nr 143730, objektiv: Elmar 1/3,5 50mm och Summicron 1/2, 50 mm KAMERA, Leica ll D Svart, serienummer 143730, väska i läder, kassett

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

Kuriosa Mässing

LJUSSTAKAR, ett par i mässing från Gusum Bruk. Båda är stämplade 47, tillverkade mellan åren 1890- 1920. Höjd 22 cm.

475 kr

Utrop: 500 kr

Kuriosa Kameror

Kamera, Thornton-Picard "Folding Ruby"i mahogny, metall och läder. med extra plåtar

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Kuriosa Kameror

KAMERA Universal Rapid, a´Planat, i trä, läder och metall. Med kasetter

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Konst Grafik

TORRNÅLSGRAVYR, Etsning Mihály Munkácsy 19x25 cm " I köket"

Utrop: 6 000 kr