Avslutad | Dekorativa – Lördag 16 oktober 2010
MÅLNING, olja på duk, Fartygsporträtt "Gullmarn Göteborg" signerad joh. 1922. Storlek ca 65x50 cm.
BLANDTEKNIK. mansporträtt, Okänd konstnär. 35x40 cm. Porträtt föreställande Löjtnant Daniel Henrik Biet, utfört av Rickert?, enligt skrift på tavlans baksida. Förgylld ram.
Konst Grafik
LITOGRAFI, av Mona Huss Wallin (1944- ), Månljus, Signerad, numrerad 173/ 380. Storlek 37x48 cm.
UNO VALLMAN, Vinter i Hälsingland, Olja på duk, Signerad. Storlek 64x53 cm, exkl ram (d.)
Glas Bruksglas
GLASSERVIS i 63 delar "Rut 20" av Fritz Kallenberg, Kosta Boda. 12 st. Madeiraglas (H 9,1 cm), 9 st. Selterglas (H 8,5 cm), 10 st. vinglas (H 13,5 cm), 10 st. Sherryglas (H10,7 cm), 10 st Snapsglas (hög fot) (H 11,5 cm), 12 st. snapsglas (låg fot) (H 6,7 cm). Nagg,.
Glas Bruksglas
REMMARE, 11 st med grön fot och etsad dekor. Från Bohemia, forna Tjeckoslovakien. Höjd 17,2 cm.
Glas Vaser
VAS, Kosta Boda, ingraverat LH 1242, 50-tal, svart slinga, Vicke Lindstrand höjd 12,5 cm, vikt 1,31 Kg.
Keramik Vaser
VAS från Vittinge tegelbruk, i tegel och med polykrom dekor i form av blommor. Tillverkad på 1920- talet. Höjd 34 cm.
OLJA PÅ DUK med Landskapsmotiv och i ram. Höjd 54 cm, Bredd 43 cm. signerad på baksidan
OLJA PÅ DUK, motiv i form av två masker, signerad och i ram. Storlek Höjd 64 cm, Bredd 55 cm.
OLJA PÅ DUK med motiv av 2 barn i skog. I ram och osignerad. Storlek Höjd 96 cm och Bredd 65 cm.