1 - 20 av 101
123...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 16 oktober 2010

Klubbad för

Mattor Orientmattor

KESHAN, 230x135 cm.

2 800 kr

Utrop: 3 500 kr

Mattor Orientmattor

KESHAN, 230x135 cm.

2 500 kr

Utrop: 3 500 kr

MÅLNING, olja på duk, Fartygsporträtt "Gullmarn Göteborg" signerad joh. 1922. Storlek ca 65x50 cm.

1 800 kr

Utrop: 1 500 kr

BLANDTEKNIK. mansporträtt, Okänd konstnär. 35x40 cm. Porträtt föreställande Löjtnant Daniel Henrik Biet, utfört av Rickert?, enligt skrift på tavlans baksida. Förgylld ram.

850 kr

Utrop: 700 kr

Konst Grafik

LITOGRAFI, av Mona Huss Wallin (1944- ), Månljus, Signerad, numrerad 173/ 380. Storlek 37x48 cm.

300 kr

Utrop: 500 kr

KIMONO, med obi och Zoris. 1900- tal. Röd och svart blomdekor.

2 000 kr

Utrop: 2 500 kr

UNO VALLMAN, Vinter i Hälsingland, Olja på duk, Signerad. Storlek 64x53 cm, exkl ram (d.)

Utrop: 5 500 kr

Glas Bruksglas

GLASSERVIS i 63 delar "Rut 20" av Fritz Kallenberg, Kosta Boda. 12 st. Madeiraglas (H 9,1 cm), 9 st. Selterglas (H 8,5 cm), 10 st. vinglas (H 13,5 cm), 10 st. Sherryglas (H10,7 cm), 10 st Snapsglas (hög fot) (H 11,5 cm), 12 st. snapsglas (låg fot) (H 6,7 cm). Nagg,.

3 700 kr

Utrop: 1 200 kr

Glas Bruksglas

REMMARE, 11 st med grön fot och etsad dekor. Från Bohemia, forna Tjeckoslovakien. Höjd 17,2 cm.

300 kr

Utrop: 500 kr

Glas Vaser

SAVOY av Alvar Aalto, för Iittala. I klarglas och höjd 160 mm.

600 kr

Utrop: 500 kr

Möbler Stolar

STOL, i trä, 1900- tal.

300 kr

Utrop: 400 kr

Glas Skålar

BÅLSKÅL, Pukeberg, diameter 28 cm.

Utrop: 500 kr

Glas Vaser

VAS, Kosta Boda, ingraverat LH 1242, 50-tal, svart slinga, Vicke Lindstrand höjd 12,5 cm, vikt 1,31 Kg.

400 kr

Utrop: 500 kr

Glas Bruksglas

GLAS på fot och med slipad dekor. 9 st. dessertvin, 8 st. vinglas och 12 st. ölglas.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

Keramik Vaser

VAS från Vittinge tegelbruk, i tegel och med polykrom dekor i form av blommor. Tillverkad på 1920- talet. Höjd 34 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

OLJA PÅ DUK med Landskapsmotiv och i ram. Höjd 54 cm, Bredd 43 cm. signerad på baksidan

Utrop: 3 400 kr

OLJA PÅ DUK, motiv i form av två masker, signerad och i ram. Storlek Höjd 64 cm, Bredd 55 cm.

Utrop: 3 400 kr

OLJA PÅ DUK med Landskapsmotiv, signerad och i ram. Storlek Höjd 89 cm, bredd 60 cm.

Utrop: 5 700 kr

OLJA PÅ DUK med motiv av 2 barn i skog. I ram och osignerad. Storlek Höjd 96 cm och Bredd 65 cm.

Utrop: 6 900 kr

OLJA PÅ DUK med motiv föreställande hund och fågel. Signerad, 1989 och i ram. Storlek Höjd 106 cm och bredd 86 cm.

Utrop: 9 200 kr