21 - 40 av 101
123...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 16 oktober 2010

Klubbad för

OLJA PÅ DUK med motiv av Flygande pojke, inramad och signerad. Storlek Höjd 103 cm och Bredd 85 cm, Skadad.

Utrop: 5 700 kr

OLJA PÅ DUK med motiv föreställande ett ansikte, signerad, 1990. Storlek Höjd 100 cm och bredd 100 cm.

Utrop: 10 000 kr

OLJA PÅ DUK föreställande kvinna på hippogriff, signerad, 1990. Höjd 124 cm och Bredd 124 cm, skadad.

Utrop: 3 400 kr

MARMORPLATTA, Höjd 52 cm, Bredd 60 cm.

Utrop: 1 600 kr

OLJA PÅ DUK, motiv föreställande två ansikten i profil. Signerad och inramad. Storlek: 116x116 cm.

Utrop: 10 000 kr

TAVLA, ädelstensmosaik, enligt säljarens uppgift: av ryske konstnären Vasiliy Michailowich Savolov, Tiger,90 x 65 cm, stenar från Uralbergen: Koldurskie Rvonik (gruvan), jasper, calcium ofio, magnetit, calsifir, labradorit, jade. Skickas ej.

Utrop: 18 000 kr

HUNDSKÅLAR, 2 st Burberry, rosa rutiga, oanvända, Diameter 25,5 cm, 20 cm.

Utrop: 1 400 kr

TEATERKIKARE/ käpp och med dold kniv. Tidigt 1900- tal, Längd 96 cm. Köpt i Spanien. Slitage, renoverad.

1 200 kr

Utrop: 800 kr

Kuriosa Technica

TELEFONER, 2 stycken "Ericofoner", s.k kobratelefoner. Grå och grön färg. Formgiven av Blomberg, Lysell och Thames 1953- 1954. Höjd 21 cm. Missfärgning/ smuts.

650 kr

Utrop: 600 kr

TANKA, Tibetansk, motiv av gudomlighet. Storlek höjd 67 cm och bredd 41 cm. Slitage/ skador.

700 kr

Utrop: 800 kr

KNÄSKYDD till samurajdräkt. I lackat trä, 1800- tal? skador/ slitage.

Utrop: 1 200 kr

RÖKELSEKAR i metall, östasiatiskt, Höjd 14 cm.

275 kr

Utrop: 250 kr

Kuriosa Trä

LACKARBETEN, diverse, från Japan, i form av 2 st soppskålar med lock, diameter 8 cm. 5 st coasters, diameter 11, 5 cm.

Utrop: 400 kr

RULLMÅLNING, med fågelmotiv, 1900- talets mitt, Längd ca 2 meter.

200 kr

Utrop: 400 kr

Glas Skålar

SKÅL av Lars Hellsten, Orrefors. Corona, Diameter ca 19 cm, signerad.

350 kr

Utrop: 300 kr

Glas Fat

FAT av Bertil Vallien, Kosta Boda, "Dad", diameter 15 cm.

550 kr

Utrop: 450 kr

Glas Konstglas

MURANO, 2 stycken vaser. Lila rund vas med blå rand, signerad och daterad 95. Brun fyrkantig vas med röd rand, signerad och daterad 83.

375 kr

Utrop: 400 kr

Glas Konstglas

SKÅL av Kjell Engman, Kosta Boda. Med Lila och svart dekor, signerad och numrerad 58932. Höjd 12,5 cm.

375 kr

Utrop: 300 kr

Glas Bruksglas

SPARRE av Elis Berg (1881-1954), Kosta Boda. 12 vinglas och 11 sherryglas. Ett vinglas mindre spricka och nagg.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Klockor Väggur

VÄGGUR, Pendyl, rokokomodell, förgylld, höjd 60 cm

850 kr

Utrop: 500 kr