Avslutad | Dekorativa – Lördag 16 oktober 2010
OLJA PÅ DUK med motiv av Flygande pojke, inramad och signerad. Storlek Höjd 103 cm och Bredd 85 cm, Skadad.
OLJA PÅ DUK med motiv föreställande ett ansikte, signerad, 1990. Storlek Höjd 100 cm och bredd 100 cm.
OLJA PÅ DUK föreställande kvinna på hippogriff, signerad, 1990. Höjd 124 cm och Bredd 124 cm, skadad.
OLJA PÅ DUK, motiv föreställande två ansikten i profil. Signerad och inramad. Storlek: 116x116 cm.
TAVLA, ädelstensmosaik, enligt säljarens uppgift: av ryske konstnären Vasiliy Michailowich Savolov, Tiger,90 x 65 cm, stenar från Uralbergen: Koldurskie Rvonik (gruvan), jasper, calcium ofio, magnetit, calsifir, labradorit, jade. Skickas ej.
TEATERKIKARE/ käpp och med dold kniv. Tidigt 1900- tal, Längd 96 cm. Köpt i Spanien. Slitage, renoverad.
Kuriosa Technica
TELEFONER, 2 stycken "Ericofoner", s.k kobratelefoner. Grå och grön färg. Formgiven av Blomberg, Lysell och Thames 1953- 1954. Höjd 21 cm. Missfärgning/ smuts.
TANKA, Tibetansk, motiv av gudomlighet. Storlek höjd 67 cm och bredd 41 cm. Slitage/ skador.
Kuriosa Trä
LACKARBETEN, diverse, från Japan, i form av 2 st soppskålar med lock, diameter 8 cm. 5 st coasters, diameter 11, 5 cm.
Glas Konstglas
MURANO, 2 stycken vaser. Lila rund vas med blå rand, signerad och daterad 95. Brun fyrkantig vas med röd rand, signerad och daterad 83.
Glas Konstglas
SKÅL av Kjell Engman, Kosta Boda. Med Lila och svart dekor, signerad och numrerad 58932. Höjd 12,5 cm.
Glas Bruksglas
SPARRE av Elis Berg (1881-1954), Kosta Boda. 12 vinglas och 11 sherryglas. Ett vinglas mindre spricka och nagg.