Avslutad | Dekorativa – Lördag 16 oktober 2010
Glas Skålar
HALLON, Orrefors, 3 set i form av skål och 2 värmeljushållare. Smärre slitage på skålens insida
Kuriosa Trä
KABINETTSKÅP, i trä med lådinredning och skjutluckor, med metalldekorationer. Höjd 33 cm.
Keramik Skålar
SKÅL av Wilhelm Kåge i blå argenta. Med målad silverdekor. Inpressad Handdrejat Gustavsberg Kåge och signerat Argenta 1107. Storlek i diameter ca 17, 5 cm. Fotnagg och smärre slitage i dekoren på skålens insida.
Keramik Vaser
VAS av Wilhelm Kåge i röd argenta. Med blommotiv i silver. Signerad Gustavsberg Argenta 1029. Höjd 15 cm.
Keramik Fat
FAT av Carl Harry Stålhane, i blått glaserat stengods. Signerad CHS. Storlek : längd 18,5 cm och bredd 12 cm..
Keramik Fat
FAT i emaljerad keramik. Röd och svart dekor. Signerat L.Dadat Limoges. Diameter 11 cm..
Kuriosa Mässing
KAROLINERBÄGARE, 2 stycken från Skultuna mässing, guldförgyllda och märkta D11. Höjd 65 mm. Nyskick och i kartong.
Glas Konstglas
OIVA TOIKKA, 3 stycken konstglas från Nuutajärvi, Notsjö. Med grön dekor och signerade. Ur serien Pro Art. Storlek: höjd ca 16, 15 och 13 cm.
Glas Konstglas
BATZEBA av Mats Jonasson för Målerås. I kristall och färgen röd. Signerad och numrerad 65116. Storlek: längd 18 cm, bredd 8 cm. I kartong.