41 - 60 av 101
1234...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 16 oktober 2010

Klubbad för

Klockor Bordsur

BORDSUR, Årsur i förgylld metall, höjd 45 cm

550 kr

Utrop: 300 kr

Kuriosa Mässing

LJUSSTAKE, Trearmad i jugend, mässing. Höjd 38 cm.

Utrop: 1 500 kr

Glas Skålar

CORONA, i 3 delar av Lars Hellsten, Orrefors.

Utrop: 650 kr

Glas Skålar

HALLON, Orrefors, 3 set i form av skål och 2 värmeljushållare. Smärre slitage på skålens insida

300 kr

Utrop: 400 kr

Kuriosa Benarbeten

FIGURINER, Sydostasiatiska, 2 st i ben, man och kvinnofigur, skador

1 500 kr

Utrop: 2 000 kr

Kuriosa Trä

KABINETTSKÅP, i trä med lådinredning och skjutluckor, med metalldekorationer. Höjd 33 cm.

2 200 kr

Utrop: 300 kr

Keramik Skålar

SKÅL av Wilhelm Kåge i blå argenta. Med målad silverdekor. Inpressad Handdrejat Gustavsberg Kåge och signerat Argenta 1107. Storlek i diameter ca 17, 5 cm. Fotnagg och smärre slitage i dekoren på skålens insida.

1 500 kr

Utrop: 2 000 kr

Keramik Vaser

VAS av Wilhelm Kåge i röd argenta. Med blommotiv i silver. Signerad Gustavsberg Argenta 1029. Höjd 15 cm.

1 400 kr

Utrop: 1 000 kr

BONBONJÄR, Glas och stål, Leutz.

Utrop: 600 kr

Glas Skålar

SKÅL, Grönt glas, 1900- talets första hälf 6x18 cm.

Utrop: 500 kr

Glas Skålar

SKÅL, Vicke Lindstrand, 25x21 cm.

Utrop: 800 kr

Konst Grafik

LITOGRAFI av Bert Håge Häverö, motiv föreställande Badholmen. Storlek 47x63 cm (d.)

1 200 kr

Utrop: 1 200 kr

Konst Grafik

LITOGRAFI av Jan Lindqvist, motiv föreställande Uppsala Domkyrka. Storlek 53x63 cm.

Utrop: 1 200 kr

Konst Grafik

LITOGRAFI med motiv föreställande Nybroviken. Otydlig signatur. Storlek 42x63 cm.

650 kr

Utrop: 600 kr

Keramik Fat

FAT av Carl Harry Stålhane, i blått glaserat stengods. Signerad CHS. Storlek : längd 18,5 cm och bredd 12 cm..

100 kr

Utrop: 200 kr

Keramik Fat

FAT i emaljerad keramik. Röd och svart dekor. Signerat L.Dadat Limoges. Diameter 11 cm..

Utrop: 700 kr

Kuriosa Mässing

KAROLINERBÄGARE, 2 stycken från Skultuna mässing, guldförgyllda och märkta D11. Höjd 65 mm. Nyskick och i kartong.

325 kr

Utrop: 200 kr

Glas Konstglas

OIVA TOIKKA, 3 stycken konstglas från Nuutajärvi, Notsjö. Med grön dekor och signerade. Ur serien Pro Art. Storlek: höjd ca 16, 15 och 13 cm.

750 kr

Utrop: 500 kr

Glas Konstglas

BATZEBA av Mats Jonasson för Målerås. I kristall och färgen röd. Signerad och numrerad 65116. Storlek: längd 18 cm, bredd 8 cm. I kartong.

650 kr

Utrop: 500 kr

Glas Konstglas

OIVA TOIKKA, 3 stycken konstglasföremål i minitayr. I form av 2 vaser och 1 fågelfigurin. Signerade. Höjd på vaserna ca 10 cm och fågelfigurinen 4 cm.

550 kr

Utrop: 300 kr