Avslutad | Dekorativa – Lördag 16 oktober 2010
3 STYCKEN HÅRBORSTAR, 2 stycken i silver. Från 1800- talets andra hälft, av C Creutz. Graverat mönster. Ena hårborsten skadad. 1 hårborste i nysilver.
DIVERSE MUSIK i form av ett litet magdeburg dragspel, imperial accordeon. Ventildefekter samt slitage. Är även namninristad. 18/1900- tal. Chromatiskt munspel, Hohner Chromatica i f- dur. Slitage.
Kuriosa Mässing
LJUSKRONA i mässing. 6 armad ljuskrona i barockstil och med avtagbara numrerade ljusarmar. Signerad V Fong Grenna. Höjd 32 cm.
Kuriosa Mässing
MORTLAR, 2 st i mässing och med handtag och mortelstötar, 1900- tal, numrerade 8 och 10. Storlek Höjd 12, 5 samt 13, 5 cm.
Porslin Serviser
SKÅLFAT ur serien Svart Sverige 1920-1934, Rörstrand. Tryckt svart dekor föreställande Örbyhus och med vågformad bård. Numrerad 15. Längd 36,5 cm. Krackelyr.
Porslin Serviser
TALLRIKAR, 4 stycken ur serien Svart Sverige 1920- 1934. Från Rörstrand. Motiv föreställande Ornässtugan i svart tryck och med vågformad bård. Storlek i diameter 25 cm.
GÖSTA WERNER, (1909-1989) bibliofilupplaga, nr 4 av 20. Pelle Gedda kappseglar & Gösta Werner målar.Signerad orginalakvarell ingår. Storlek på målningen längd 37 cm, bredd 29 cm, motiv av en segelbåt.
Klockor Bordsur
BORDSUR, Bordspendyl, i trä och förgylld mässing med spiralsvarvade kolonetter, 1800 tal, höjd 55 cm
Keramik Vaser
DIVERSE VASER och tobaksburk i keramik. Hänkelvas från Nittsjö, med randig dekor. Numrerad 795. Höjd 17,5 cm. Grön randig vas från Uppsala Ekeby, Höjd 30 cm. Nagg. Tobaksburk från Laholm, med lock i kork. Signerad LB.
Klockor Bordsur
BORDSUR, Bordspendyl, Frankrike i gjuten mässing, Uravlan signerad A. Hamon Chaeaubriand, höjd 34 cm, 1800 tal
Keramik Vaser
VAS i keramik av Edgar Böckman (1890-1981) Beige och vitrandig, delvis glaserad. Tidigt 1900- tal. Signerad EB. Höjd 28 cm.
Keramik Figuriner
FIGURIN i form av en katt. Av Lisa Larsson. I keramik och delvis glaserad. Storlek: Längd 11 cm och Höjd 10 cm.
Porslin Serviser
TALLRIKAR, 12 stycken från Rörstrand. Med handmålad dekor i form av blommor och guldbård. Stämplade L. Diameter 23,5 cm. Smärre slitage.
Möbler Mindre möbler
KONSOLLHYLLOR, 2 stycken i trä. Svartmålade med japanska scener i guld och rött. Slitage.
Glas Konstglas
KONSTGLAS av Bertil Vallien, Boda. I grön & lila glasmassa. Signerad Boda, Artist col, B. Vallien, 47865. Höjd 29 cm.
Porslin Figuriner
FIGURIN i form av exotisk flicka. Av Dahl Jensen, Copenhagen, Denmark. Nr 1177. Höjd 26,5 cm.