Avslutad | Dekorativa – Lördag 18 september 2010
FRULS TILPO, "Flicka med glasögon", 2003, signerad Tilpo, Olja på duk. 81x 100 cm. Oramad
Porslin Kina
URNOR, kinesiska urnor i keramik och med brun lasyr. Moderna. Storlek Höjd 22 cm respektive 15 cm, Diameter 30 cm respektive 20 cm.
Porslin Kina
PARAPLYSTÄLL i kina med handmålad dekor under krackelerad lasyr. Storlek: Höjd 45 cm, Diameter 19 cm.
Belysning Bordslampor
BORDSLAMPA i Kina med handmålad blomsterdekor under lasyr. Tillhörande skärm i siden. H: 46 cm med skärm. Diameter 30 cm.
Belysning Bordslampor
BORDSLAMPA i Kina och med handmålad blomsterdekor under lasyr. Tillhörande skärm i siden. H: 46 cm med skärm. Diameter 30 cm.
Belysning Bordslampor
BORDSLAMPA i Kina och med handmålad blomsterdekor under lasyr. Tillhörande skärm i siden. H: 76 cm med skärm. Max Diameter 41 cm.
Belysning Bordslampor
Porslin Kina
VAS, äldre kinesisk vas, med handmålad blomsterdekor under lasyr. Höjd 24 cm och diameter 12 cm.
Porslin Kina
YTTERFODER, förmodligen Xianfeng. Med blomsterdekor under lasyr.Höjd 16 cm och Diameter 19 cm.
Möbler Mindre möbler
SKRIVBORD för barn och med tillhörande stol, vitmålat. 1800-tal. Storlek Höjd: 67 cm Djup 48 cm Bredd 98 cm.
KVARTSUR i form av propeller i valnöt, Diameter 30 cm. Ett par ljusstakar i mässing.