Avslutad | Dekorativa – Lördag 18 september 2010
KAMERA, Nikon FE2 Systemkamera, med objektiv Nikkor 1/3,5 28 mm och 1/4 80-200 mm, 1/1.4 50 mm och väska.
LJUSLYKTA i vitlaserat trä och glas med tak, botten i plåt. Storlek Höjd 79 cm och Bredd 38 cm
LJUSLYKTA i vitlaserat trä och glas med tak, botten i plåt.Storlek Höjd 50 cm och Bredd 26 cm
Konst Grafik
SERIEGRAFI av Tom Moore, "Madonna". Numrerad 264/500. Storlek höjd 85 cm och bredd 78 cm. Svart ram och passepartout.
Keramik Fat
FAT i Blå dekor, Stämplad Gefle Uppsala- Ekeby. Längd 35 cm. Ett nagg undertill på fatet.
Glas Konstglas
MINIATYRER, 4 st från Kosta Boda. 3 st. Ulrica Hydman Vallién i form av skål, vas och kanna, i rosa dekor med inslag i grönt och blått. Signerade och numrerade. 1 vas i vit dekor av Bertil Vallién, signerad och numrerad.
Glas Bruksglas
PILSNERGLAS, 6 st i brun dekor och i form av uppochned vända flaskor. Höjd 16, 5 cm. Från Älghult.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTA, Persisk Bakhtiari, storlek 312x195 cm. Handknuten i centrala delarna av Iran. Lugg i ull varp i bomull.
Mattor Orientmattor
MODERN MATTA, Persisk Täbriz, storlek 292x197 cm, knuten i norra Iran. Varp av bomull och lugg är av naturull.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTA, Persisk Senneh, storlek 430x90 cm. Handknuten i nordvästra Iran. Varp av bomull lugg i naturull.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTA, Persisk Nain, storlek 300x206 cm. Handknuten i centrala delarna av Iran. Varp i bomull lugg i naturull.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTA, Persisk Endjelas, storlek 220x150 cm. Handknuten i de nordvästra delarna av iran. varp i bomull lugg i naturull.