121 - 139 av 139
1...567 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 18 september 2010

Klubbad för

SKALLRA i form av flicka med hätta, 1900- tal. Längd 18 cm. Bruksskick.

100 kr

Utrop: 150 kr

KAMERA, Nikon FE2 Systemkamera, med objektiv Nikkor 1/3,5 28 mm och 1/4 80-200 mm, 1/1.4 50 mm och väska.

850 kr

Utrop: 1 200 kr

KIMONO, grön, 1900-tal.

Utrop: 600 kr

KIMONO, blå, 1900-tal

Utrop: 600 kr

Konst Grafik

FÄRGLITOGRAFI av Aage Sikker Hansen, storlek 20x25 cm, ramad.

300 kr

Utrop: 400 kr

TERMOSKANNOR WMF i nysilver och porslin, 0,5 l och 1 l.

1 100 kr

Utrop: 500 kr

Möbler Mindre möbler

SKÅP, I BJÖRK, betsat och med intarsia. 55x35 cm, höjd 80 cm

2 300 kr

Utrop: 800 kr

LJUSLYKTA i vitlaserat trä och glas med tak, botten i plåt. Storlek Höjd 79 cm och Bredd 38 cm

Utrop: 650 kr

LJUSLYKTA i vitlaserat trä och glas med tak, botten i plåt.Storlek Höjd 50 cm och Bredd 26 cm

Utrop: 500 kr

Konst Grafik

SERIEGRAFI av Tom Moore, "Madonna". Numrerad 264/500. Storlek höjd 85 cm och bredd 78 cm. Svart ram och passepartout.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Keramik Fat

FAT i Blå dekor, Stämplad Gefle Uppsala- Ekeby. Längd 35 cm. Ett nagg undertill på fatet.

150 kr

Utrop: 250 kr

Glas Konstglas

MINIATYRER, 4 st från Kosta Boda. 3 st. Ulrica Hydman Vallién i form av skål, vas och kanna, i rosa dekor med inslag i grönt och blått. Signerade och numrerade. 1 vas i vit dekor av Bertil Vallién, signerad och numrerad.

375 kr

Utrop: 450 kr

Glas Bruksglas

PILSNERGLAS, 6 st i brun dekor och i form av uppochned vända flaskor. Höjd 16, 5 cm. Från Älghult.

Utrop: 400 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTA, Persisk Bakhtiari, storlek 312x195 cm. Handknuten i centrala delarna av Iran. Lugg i ull varp i bomull.

Utrop: 4 800 kr

Mattor Orientmattor

MODERN MATTA, Persisk Täbriz, storlek 292x197 cm, knuten i norra Iran. Varp av bomull och lugg är av naturull.

Utrop: 4 800 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTA, Persisk Senneh, storlek 430x90 cm. Handknuten i nordvästra Iran. Varp av bomull lugg i naturull.

3 600 kr

Utrop: 3 900 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTA, Persisk Nain, storlek 300x206 cm. Handknuten i centrala delarna av Iran. Varp i bomull lugg i naturull.

Utrop: 8 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTA, Persisk Endjelas, storlek 220x150 cm. Handknuten i de nordvästra delarna av iran. varp i bomull lugg i naturull.

2 500 kr

Utrop: 3 000 kr

Glas Skålar

OPEN MIND av Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda. Skål på fot och 2 miniatyrvaser, signerade och numrerade. Blå dekor. Höjd på skålen 20 cm, höjd på miniatyrvaserna 10 cm.

1 300 kr

Utrop: 600 kr