Avslutad | Dekorativa – Lördag 18 september 2010
Speglar Lampetter
LAMPETTER, ett par spegellampetter, förgyllda och i Gustaviansk stil. Storlek Höjd 37 cm och Bredd: 20 cm
Konst Grafik
MADELEINE PYK, (f 1934- ) numrerad 140/275 och signerad av konstnären. Förgylld ram och passepartout. Storlek höjd 112 cm och bredd 92 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, av Mats Hådell (f 1958- ), föreställande Blaiseholmen, numrerad 5/250 och signerad av konstnären. Förgylld ram. Storlek höjd 50 cm och Bredd: 56 cm.
Konst Grafik
GRAFIK av Mats Hådell. ( F 1958-) Föreställande Gamla Stan. Numrerad 52/150 och signerad av konstnären. Förgylld träram. Storlek höjd 50 cm och Bredd: 56 cm.
Konst Grafik
GRAFIK av Mats Hådell ( f 1958- ) Numrerad 5/250 och signerad av konstnären. Förgylld träram. Storlek höjd 64 cm och Bredd 54 cm.
ORIGINAL. Blandteknik Camilla Pyk "vaktande harar". H: 58 cm Bredd: 48 cm. F: 1966 Inramad i vitlaserad ram med passepartout.
ORIGINAL. Alina Witwitzka ( f. 1949) Storlek höjd 56 cm och bredd 53 cm. Förgylld träram och passepartout.
ORIGINAL av Alina Witwitzka i akryl på duk. Förgylld ram. Storlek höjd 50 cm och Bredd 48 cm.
ORIGINAL av Thomasz Holuj (f 1947) Olja på duk. Storlek höjd 75 cm och bredd 54 cm. Förgylld ram.
Konst Skulpturer
SKULPTUR i plåt av Timo Solin (f. 1947) Amazon Silver. Egenhändigt bemålad och signerad av konstnären. Höjd 29 cm.
ORIGINAL av Anders Palmer (f 1956) Stadsmotiv föreställande Stockholm. Olja på duk. Silvermålad ram. Storlek Höjd 70 cm och bredd 76 cm .
Konst Grafik
SERIEGRAFI av Anders Palmér. Numrerad 62/99 och signerad av konstnären. Stadsmotiv föreställande Stockholm. Storlek höjd 88 cm och bredd 69 cm..
Konst Grafik
GRAFIK, Serigrafi av Tom Moore. "Madonna". Numrerad 264/500 H: 85 cm Bredd: 78 cm. ramad med svart ram och passepartout.
Konst Grafik
LITOGRAFI av Stavos Papasavas. Silverfärgad träram och passepartout. Storlek höjd 77 cm och bredd 59 cm. Mindre skada på höger hörn av litografiet.
ORIGINAL av Per Adalbert (f.1953) Komposition. Olja på duk.Storlek höjd 66 cm och bredd 56 cm. Silverfärgad träram.
ORIGINAL av Per Adalbert (f 1953) Komposition, Olja på duk.Storlek höjd 180 cm och bredd 80 cm.
Porslin Kina
2 ST VASER från Sydostasien. Cloisonnéarbetad vas, höjd 11 cm. Förgylld och försilvrad metallvas, bemålad. Höjd 12 cm. Smärre slitage.