Avslutad | Dekorativa – Lördag 18 september 2010
Porslin Serviser
KAFFESERVIS, Royal Copenhagen i 35 delar, Blue fluted half lace. 11 kaffekoppar, 10 kaffefat, 12 assietter, sockerskål och gräddsnipa. Nagg på en kaffekopp och assiett.
Visa varaKeramik Figuriner
FÅGLAR 3 ST, Mari Simmulson, UE, Glaserat lergods. Varierande storlek. Mellersta har smärre nagg på näbben. Signerade 0191M- 0193M. MS. Tillverkningsår 1970. Höjd ca 15, 10, 8 cm
Keramik Figuriner
FIGURINER 2 ST, i form av liggande räv och fisk. Av Gunnar Nylund för Rörstrand, båda är signerade GN. Stengods och i brun glasyr.
Keramik Figuriner
BJÖRN, medföljande träsockel. Av Gunnar Nylund för Rörstrand, signerad GN. Höjd 17 cm. I stengods och med brun glasyr.
Keramik Skålar
SKÅL, av Carl Harry Stålhane för Rörstrand, Ateljé. Signerad CHS-e Ateljé. I Stengods och i brunsvart glasyr. Diameter 18.5 cm, Höjd 13,5 cm.
Keramik Skålar
SKÅL av Carl Harry Stålhane för Rörstrand, Ateljé. Signerad CHS- e Ateljé. Istengods och i brunsvart glasyr. Diameter 26 cm, Höjd 15.5 cm.
Keramik Vaser
HÄNKELVAS av Carl Harry Stålhane för Rörstrand, Ateljémärkt. Signerad CHS-e Ateljé. Med dekor av löv och i stengods, med brun glasyr. Höjd 23 cm.
Keramik Vaser
HÄNKELVAS av Gunnar Nylund för Rörstrand. Signerad GN. Höjd 18 cm. I stengods och med grå beige glasyr.
Keramik Fat
FAT av Gunnar Nylund för Rörstrand. Signerad GN.Stengods och i brun spräcklig glasyr, diameter 26 cm.
Keramik Figuriner
FIGURIN i form av sittande iunitflicka. Av Vicke Lindstrand, UE. Signerad V.L. H 22 cm, L 23,5 cm. Glaserat stengods.
Keramik Figuriner
FIGURIN i form av stående inuitflicka. Av Vicke Lindstrand, UE.Signerad V.L UE. Ett smärre nagg på huvudet. Höjd 32, 5 cm. Glaserat lergods.
Glas Konstglas
FLASKA, Blå med ansikte på, signerad Kosta Boda Atelje B Vallien 305840208 . Höjd 28 cm.