1 - 20 av 139
123...7 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 18 september 2010

Klubbad för

Porslin Kina

URNOR, Kina, 2 stycken, Sent 1800- tal och med blå dekor, Höjd 40,5 cm.

Utrop: 3 500 kr

Porslin Serviser

KAFFESERVIS, Royal Copenhagen i 35 delar, Blue fluted half lace. 11 kaffekoppar, 10 kaffefat, 12 assietter, sockerskål och gräddsnipa. Nagg på en kaffekopp och assiett.

Glas Konstglas

GLASVAS, 16 cm hög, Bertil Vallien, 47834, Kosta Boda.

325 kr

Utrop: 300 kr

Glas Skålar

SKÅL, Orrefors, Pond, höjd 11 cm, orginalkartong.

Utrop: 200 kr

Glas Skålar

GLASSKÅL på fot, signerad Bertil Vallien, höjd 11 cm.

Utrop: 200 kr

Keramik Figuriner

FÅGLAR 3 ST, Mari Simmulson, UE, Glaserat lergods. Varierande storlek. Mellersta har smärre nagg på näbben. Signerade 0191M- 0193M. MS. Tillverkningsår 1970. Höjd ca 15, 10, 8 cm

Utrop: 1 200 kr

Keramik Figuriner

FIGURINER 2 ST, i form av liggande räv och fisk. Av Gunnar Nylund för Rörstrand, båda är signerade GN. Stengods och i brun glasyr.

600 kr

Utrop: 600 kr

Keramik Figuriner

BJÖRN, medföljande träsockel. Av Gunnar Nylund för Rörstrand, signerad GN. Höjd 17 cm. I stengods och med brun glasyr.

Utrop: 2 000 kr

Keramik Skålar

SKÅL, av Carl Harry Stålhane för Rörstrand, Ateljé. Signerad CHS-e Ateljé. I Stengods och i brunsvart glasyr. Diameter 18.5 cm, Höjd 13,5 cm.

Utrop: 1 000 kr

Keramik Skålar

SKÅL av Carl Harry Stålhane för Rörstrand, Ateljé. Signerad CHS- e Ateljé. Istengods och i brunsvart glasyr. Diameter 26 cm, Höjd 15.5 cm.

Utrop: 1 500 kr

Keramik Vaser

HÄNKELVAS av Carl Harry Stålhane för Rörstrand, Ateljémärkt. Signerad CHS-e Ateljé. Med dekor av löv och i stengods, med brun glasyr. Höjd 23 cm.

Utrop: 1 500 kr

Keramik Vaser

HÄNKELVAS av Gunnar Nylund för Rörstrand. Signerad GN. Höjd 18 cm. I stengods och med grå beige glasyr.

Utrop: 500 kr

Keramik Fat

FAT av Gunnar Nylund för Rörstrand. Signerad GN.Stengods och i brun spräcklig glasyr, diameter 26 cm.

Utrop: 500 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN i form av sittande iunitflicka. Av Vicke Lindstrand, UE. Signerad V.L. H 22 cm, L 23,5 cm. Glaserat stengods.

Utrop: 1 500 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN i form av stående inuitflicka. Av Vicke Lindstrand, UE.Signerad V.L UE. Ett smärre nagg på huvudet. Höjd 32, 5 cm. Glaserat lergods.

1 000 kr

Utrop: 1 500 kr

Glas Konstglas

FLASKA, Blå med ansikte på, signerad Kosta Boda Atelje B Vallien 305840208 . Höjd 28 cm.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

Glas Konstglas

POKAL, blå. Signerad Boda unik 5096 B Vallien. Höjd 28 cm.

Utrop: 1 500 kr

VAS, Meissen. Blå och vit med detaljer i guld samt dekor av blommor.

1 300 kr

Utrop: 1 000 kr

VAS, Meissen. Blå med detaljer i guld, samt medaljong med blommor. Höjd 14 cm.

600 kr

Utrop: 800 kr

Keramik Vaser

KERAMIK, 2 st krus av Å Holm. höjd 28 resp 22 cm

800 kr

Utrop: 1 000 kr