41 - 60 av 139
1234...7 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 18 september 2010

Klubbad för

Keramik Figuriner

KERAMIK, Figurin i form av Uggla av Edward Lindahl (EL) och märkt med studiohand. Gustavsberg. Figurin i form av sköldpadda av Lisa Larsson, Gustavsberg. Miniatyrvas med hänkel i blå och grön spräcklig dekor. Höjd 9 cm, Gustavsberg. Minitayrvas i brunsvart dekor, höjd 7 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr

Keramik Väggdekorationer

VÄGGPLAKETTav Lisa Larsson för Gustavsberg. Motiv föreställande en solros. Storlek 23x23 cm.

Utrop: 1 000 kr

Glas Vaser

VAS, i glas av Bengt Edenfalk, Skruf. Gravyrsignerad, Höjd 19 cm.

Utrop: 700 kr

Porslin Kina

KINA, vitt stekfat med blå blomdekor och snedställda hörn, Längd 37 cm. 17/ 1800- tal.

1 000 kr

Utrop: 1 500 kr

Keramik Figuriner

FIGURINER, 3 stycken från Uppsala Ekeby i keramik. Figurin i form av flicka, av Mari Simmulsson (MS) Höjd 17 cm, figurin i form av ishockeyspelare av Berit Ternell (BT) Höjd 20 cm, figurin i form av flicka, osignerad, Höjd 16 cm.

Utrop: 500 kr

Keramik Skålar

SKÅL av Gunnar Nylund för Rörstrand, signerad. brun och orange spräcklig dekor. Höjd 9 cm, diameter 12,5 cm.

Utrop: 500 kr

Keramik Vaser

VASER, 2 stycken med hänklar, ur serien Sommar från Rörstrand. Nummer 6 och 7. Vita med dekor av blommor. Höjd 19 och 26 cm. Bruksslitage.

300 kr

Utrop: 400 kr

Porslin Figuriner

FIGURIN, "Lilla Eva" av Stig Lindberg för Gustavsberg. Gjord i materialet parian och är signerad. Orginalkartong.

1 500 kr

Utrop: 1 200 kr

Keramik Skålar

SKÅL av Lisa Larsson. signerad med studiohand. Gråglaserad och med blomdekor, krakelerad, bruksslitage. Diameter 17 cm.

Utrop: 400 kr

TVÄTTSERVIS 4 delar. Kannan H: 32 cm Diameter: 15 cm Fatet H: 14 cm Diameter: 47 cm samt 2 mindre skålar med lock. Några små naggade kanter, på kannan samt fatet.

Utrop: 350 kr

Kuriosa Emaljarbeten

2 st äldre emaljerade kannor. H: 32 cm B: 14 cm samt H: 23 cm B:19 cm.

Utrop: 200 kr

Glas Bruksglas

VINGLAS, 14 st vitvinsglas och karaff med propp. Modell Imperial av Erika lagerbielke för Orrefors. Nyskick.

5 100 kr

Utrop: 6 000 kr

BURK M LOCK Stig Lindberg, Studio Gustavsberg höjd 13 cm

Utrop: 1 300 kr

ÅKE LEXMON, "ensamhet", olja på duk. Signerad. Storlek med ram 84 x 144 cm.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

Keramik Väggdekorationer

VÄGGRELIEF av Sylvia Leuchovius för Rörstrand. Signerad SL. svart och vit glaserad stengods med dekor av blommor och löv. Storlek 26x21,5 cm.

Utrop: 800 kr

YTTERFODER, Kina, modern, Diameter 25 cm.

325 kr

Utrop: 150 kr

Porslin Serviser

TALLRIKAR, 4 stycken vita tallrikar med brun dekor. "Eros" av Stig Lindberg för Gustavsberg, Diameter 21,5 cm.

Utrop: 600 kr

VAS OCH FAT, från Gustavsberg. Vas Veckla av Stig Lindberg, studio. Höjd ca 28, 5 cm. Fat, troligen Stig Lindberg?. Längd 31, 5 cm. Slitage på både vas och fat.

950 kr

Utrop: 600 kr

Glas Figuriner

FÅGLAR, 4 stycken fågelfiguriner av Paul Hoff, för WWF och i Limited edition. En med nagg på näbb.

Utrop: 300 kr

Glas Vaser

VAS från Steninge slott. Blå och grön dekor, signerad. Höjd 27 cm.

650 kr

Utrop: 700 kr