Avslutad | Dekorativa – Lördag 18 september 2010
Keramik Figuriner
KERAMIK, Figurin i form av Uggla av Edward Lindahl (EL) och märkt med studiohand. Gustavsberg. Figurin i form av sköldpadda av Lisa Larsson, Gustavsberg. Miniatyrvas med hänkel i blå och grön spräcklig dekor. Höjd 9 cm, Gustavsberg. Minitayrvas i brunsvart dekor, höjd 7 cm.
Keramik Väggdekorationer
VÄGGPLAKETTav Lisa Larsson för Gustavsberg. Motiv föreställande en solros. Storlek 23x23 cm.
Keramik Figuriner
FIGURINER, 3 stycken från Uppsala Ekeby i keramik. Figurin i form av flicka, av Mari Simmulsson (MS) Höjd 17 cm, figurin i form av ishockeyspelare av Berit Ternell (BT) Höjd 20 cm, figurin i form av flicka, osignerad, Höjd 16 cm.
Keramik Skålar
SKÅL av Gunnar Nylund för Rörstrand, signerad. brun och orange spräcklig dekor. Höjd 9 cm, diameter 12,5 cm.
Keramik Vaser
VASER, 2 stycken med hänklar, ur serien Sommar från Rörstrand. Nummer 6 och 7. Vita med dekor av blommor. Höjd 19 och 26 cm. Bruksslitage.
Porslin Figuriner
FIGURIN, "Lilla Eva" av Stig Lindberg för Gustavsberg. Gjord i materialet parian och är signerad. Orginalkartong.
Keramik Skålar
SKÅL av Lisa Larsson. signerad med studiohand. Gråglaserad och med blomdekor, krakelerad, bruksslitage. Diameter 17 cm.
TVÄTTSERVIS 4 delar. Kannan H: 32 cm Diameter: 15 cm Fatet H: 14 cm Diameter: 47 cm samt 2 mindre skålar med lock. Några små naggade kanter, på kannan samt fatet.
Glas Bruksglas
VINGLAS, 14 st vitvinsglas och karaff med propp. Modell Imperial av Erika lagerbielke för Orrefors. Nyskick.
Keramik Väggdekorationer
VÄGGRELIEF av Sylvia Leuchovius för Rörstrand. Signerad SL. svart och vit glaserad stengods med dekor av blommor och löv. Storlek 26x21,5 cm.
Porslin Serviser
TALLRIKAR, 4 stycken vita tallrikar med brun dekor. "Eros" av Stig Lindberg för Gustavsberg, Diameter 21,5 cm.
VAS OCH FAT, från Gustavsberg. Vas Veckla av Stig Lindberg, studio. Höjd ca 28, 5 cm. Fat, troligen Stig Lindberg?. Längd 31, 5 cm. Slitage på både vas och fat.
Glas Figuriner
FÅGLAR, 4 stycken fågelfiguriner av Paul Hoff, för WWF och i Limited edition. En med nagg på näbb.