Avslutad | Dekorativa – Lördag 18 september 2010
Glas Konstglas
VAS av Bertil Vallien för Kosta Boda. Artist Collection. Signerad och numrerad 48177. Gul/grön dekor. Höjd 44, 5 cm.
Glas Vaser
VAS från Johansfors glasbruk. Av Catti Åselius Lidbeck, signerad. Blå och gul dekor med en röd kant. Höjd 31,5 cm.
Glas Skålar
SKÅL, från Johansfors glasbruk. Av Cattis Åselius Lidbeck, signerad. Blå och gul dekor med röd kant upptill. Diameter 27 cm.
Glas Vaser
2 VASER av Ulrika Hydman Vallien för Kosta Boda. Större vasen gravyrsignerad. Gul bottenfärg med bårder och fabeldjur i rött. Höjd 21 respektive 29 cm.
Glas Vaser
VAS av Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda. Artist Collection, gravyrsignerad och numrerad. Blå med dekor av blomma, Höjd 35 cm.
Glas Vaser
VAS av Göran Wärff för Kosta Boda och med slipad dekor. Signerad och numrerad. Höjd 24 cm.
Glas Skålar
SKÅL av Göran Wärff för Kosta Boda. Med slipad dekor. Signerad och numrerad. Diameter 19 cm.
Glas Vaser
VAS, "open mind" av Ulrika Hydman Vallien för Kosta Boda, signerad och numrerad. Artist collection. Blå dekor, Höjd 25,5 cm.
Glas Skålar
SKÅL av Kjell Engman för Kosta Boda. Dekor i grönt och blått med motiv av fåglar. Diameter 16 cm.
Glas Skålar
SKÅL av Ulrika Hydman Vallien för Kosta Boda. Rosa grund med svarta mönster.Diameter 19 cm. Slitage.
YTTERFODER från Rörstrand. Majolika med floral dekor. Stämplad med signaturerna YA och AN. Diameter 22 cm. 18/1900- tal