61 - 80 av 139
1...345...7 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 18 september 2010

Klubbad för

Glas Konstglas

VAS av Bertil Vallien för Kosta Boda. Artist Collection. Signerad och numrerad 48177. Gul/grön dekor. Höjd 44, 5 cm.

500 kr

Utrop: 500 kr

Glas Vaser

VAS från Johansfors glasbruk. Av Catti Åselius Lidbeck, signerad. Blå och gul dekor med en röd kant. Höjd 31,5 cm.

300 kr

Utrop: 400 kr

Glas Skålar

SKÅL, från Johansfors glasbruk. Av Cattis Åselius Lidbeck, signerad. Blå och gul dekor med röd kant upptill. Diameter 27 cm.

300 kr

Utrop: 400 kr

Glas Vaser

2 VASER av Ulrika Hydman Vallien för Kosta Boda. Större vasen gravyrsignerad. Gul bottenfärg med bårder och fabeldjur i rött. Höjd 21 respektive 29 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 000 kr

Glas Vaser

VAS av Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda. Artist Collection, gravyrsignerad och numrerad. Blå med dekor av blomma, Höjd 35 cm.

900 kr

Utrop: 1 200 kr

Glas Vaser

VAS av Göran Wärff för Kosta Boda och med slipad dekor. Signerad och numrerad. Höjd 24 cm.

600 kr

Utrop: 400 kr

Glas Skålar

SKÅL av Göran Wärff för Kosta Boda. Med slipad dekor. Signerad och numrerad. Diameter 19 cm.

300 kr

Utrop: 400 kr

Glas Fat

FAT av R. Sinnemark, signerad. Målerås, grön dekor, Diameter 43 cm.

300 kr

Utrop: 500 kr

Glas Vaser

VAS, "open mind" av Ulrika Hydman Vallien för Kosta Boda, signerad och numrerad. Artist collection. Blå dekor, Höjd 25,5 cm.

550 kr

Utrop: 600 kr

Keramik Vaser

VAS av Gunnar Nylund för Rörstrand. Stengods. Höjd 40 cm.

Utrop: 2 000 kr

Keramik Vaser

VAS, Gunnar Nylund, Stengods, Rörstrand ,höjd 26 cm

700 kr

Utrop: 800 kr

Keramik Vaser

VAS av Gunnar Nylund för Rörstrand. Stengods, höjd 23 cm.

700 kr

Utrop: 800 kr

Keramik Skålar

SKÅL av Gunnar Nylund för Rörstrand. Stengods, diameter 12,5 cm.

Utrop: 800 kr

Keramik Vaser

VAS Gunnar Nylund för Rörstrand. Stengods, höjd 18 cm.

Utrop: 800 kr

Glas Skålar

SKÅL av Kjell Engman för Kosta Boda. Dekor i grönt och blått med motiv av fåglar. Diameter 16 cm.

Utrop: 1 000 kr

Glas Skålar

SKÅL av Ulrika Hydman Vallien för Kosta Boda. Rosa grund med svarta mönster.Diameter 19 cm. Slitage.

Utrop: 2 800 kr

Glas Vaser

VAS av Ulrica Hydman Vallien, enligt proviens. Handmålad dekor. Höjd 25 cm.

Utrop: 2 500 kr

FLAKONG med slipad propp i kristall. "Capricci" Nina Ricci Paris. Lalique. Höjd 16 cm.

Utrop: 3 500 kr

YTTERFODER från Rörstrand. Majolika med floral dekor. Stämplad med signaturerna YA och AN. Diameter 22 cm. 18/1900- tal

2 200 kr

Utrop: 2 600 kr

Konst Grafik

RENOIR PIERRE-A, Torrnålsgravyr, 12x17 cm

Utrop: 3 100 kr