21 - 40 av 139
123...7 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 18 september 2010

Klubbad för

Keramik Vaser

VAS av Carl Harry Stålhane för designtorget, uniknumrerad 16, unikbevis finns. Vit och brunsvart glasyr på stengods. Höjd ca 14 cm.

Utrop: 800 kr

Keramik Vaser

VAS av Lars Östman för Gustavsberg. I svart och blått med silver inslag. Höjd 17 cm. Tillverkad mellan 1984-87.

Utrop: 1 800 kr

TORSO av Alf ekberg. I förgylld brons och sten samt signerad. Höjd 28 cm

Utrop: 1 300 kr

Glas Konstglas

POKAL av Svensk Kristallindustri. Graverad med scenerier och figurer. 1900- talets första del. Höjd 28 cm.

1 200 kr

Utrop: 1 500 kr

Konst Skulpturer

SKULPTUR i brons av Delafontaine Pierre-Maximilian (1777 - 1860) Paris. Danseur au Tambourin. Höjd 45 cm

Utrop: 11 000 kr

Konst Skulpturer

SKULPTUR i brons av Delafontaine Pierre-Maximilian (1777 - 1860) Paris. Danseur. Höjd 45 cm

Utrop: 11 000 kr

Konst Skulpturer

SKULPTUR i brons av Fagerberg Carl (1878- 1948) Landstormsman. Gjuten hos H Bergman konstgjuteri Stockholm 1924. Höjd 56 cm.

Utrop: 13 000 kr

BESTICK i nysilver. Cheri av Henning Seidelin, Danmark. 27 delar: 8 bordsknivar, 5 bordsgafflar, 3 bordsskedar och 11 kaffeskedar(varav 3 st. är graverade på baksidan med datum).

650 kr

Utrop: 800 kr

Kuriosa Brons

STENSKULPTUR, bronssigill, dosa med fisk.

Utrop: 800 kr

ISHINK, Rejmyre, med slipad dekor höjd 10cm

275 kr

Utrop: 100 kr

Keramik Vaser

VAS, Argenta nr 1132 III, Gustavsberg. Höjd ca 20 cm, omkrets 66 cm, mynning 10 cm.

1 400 kr

Utrop: 1 700 kr

HÖNA i stengods, av Elsi Bourelius. Signerad Elsi. Längd 31, 5 cm.

Utrop: 500 kr

VÄGGDEKORATION, i form av ansikte, gjord i porslin. Importstämplad. Längd 21 cm.

1 000 kr

Utrop: 500 kr

STOP från Rörstrand, 18/1900- tal. Med Polykrom dekor, Höjd 16, 5 cm.

200 kr

Utrop: 400 kr

FAT, 2 st från Haviland Limoges i orginalaskar. Enligt uppgift från hermés. Storlek 12x 12 cm. Motiv i form av häst och vagn.

300 kr

Utrop: 500 kr

Glas Skålar

SKÅL, i glas av Paula Barton, 1983. Gravyrsignerad. Diameter 13 cm. Grön dekor med blå och vit glasrand vid kanten.

200 kr

Utrop: 200 kr

Glas Konstglas

BREVPRESS i kristall, från Åhus Studio. Gravyrsignerad HD AZ (Hanne Dreutler, Arthur Zirnsack). Från 1990. Grayrnumrerad PLD 23. Höjd 10, 5 cm.

200 kr

Utrop: 300 kr

Glas Figuriner

TUPP i glas från Murano, Italien. Defekt, del saknas.

Utrop: 300 kr

YTTERFODER, 3 stycken från Gustavsberg. Vit blomsterampel med blå dekor, Wilhelm Kåge, Höjd 14 cm. Ytterfoder i vit med dekor i gröna växtslingor, Wilhelm Kåge, H 14 cm. Krakeleringar. Ytterfoder i vit med grön dekor, Wilhelm Kåge?, Höjd 11 cm. Krakeleringar.

1 400 kr

Utrop: 1 000 kr

Porslin Kina

KINA, 3 st. delar i form av 2 st. fat och 1 skål, samtliga vita med blå dekor. Ena fatet lagat, slitage på skålen. Ett av fatet Kang- Hsi 1662- 1722 enligt lapp på fatets undersida.

1 300 kr

Utrop: 500 kr