Avslutad | Dekorativa – Lördag 18 september 2010
Keramik Vaser
VAS av Carl Harry Stålhane för designtorget, uniknumrerad 16, unikbevis finns. Vit och brunsvart glasyr på stengods. Höjd ca 14 cm.
Keramik Vaser
VAS av Lars Östman för Gustavsberg. I svart och blått med silver inslag. Höjd 17 cm. Tillverkad mellan 1984-87.
Glas Konstglas
POKAL av Svensk Kristallindustri. Graverad med scenerier och figurer. 1900- talets första del. Höjd 28 cm.
Konst Skulpturer
SKULPTUR i brons av Delafontaine Pierre-Maximilian (1777 - 1860) Paris. Danseur au Tambourin. Höjd 45 cm
Konst Skulpturer
SKULPTUR i brons av Delafontaine Pierre-Maximilian (1777 - 1860) Paris. Danseur. Höjd 45 cm
Konst Skulpturer
SKULPTUR i brons av Fagerberg Carl (1878- 1948) Landstormsman. Gjuten hos H Bergman konstgjuteri Stockholm 1924. Höjd 56 cm.
BESTICK i nysilver. Cheri av Henning Seidelin, Danmark. 27 delar: 8 bordsknivar, 5 bordsgafflar, 3 bordsskedar och 11 kaffeskedar(varav 3 st. är graverade på baksidan med datum).
FAT, 2 st från Haviland Limoges i orginalaskar. Enligt uppgift från hermés. Storlek 12x 12 cm. Motiv i form av häst och vagn.
Glas Skålar
SKÅL, i glas av Paula Barton, 1983. Gravyrsignerad. Diameter 13 cm. Grön dekor med blå och vit glasrand vid kanten.
Glas Konstglas
BREVPRESS i kristall, från Åhus Studio. Gravyrsignerad HD AZ (Hanne Dreutler, Arthur Zirnsack). Från 1990. Grayrnumrerad PLD 23. Höjd 10, 5 cm.
YTTERFODER, 3 stycken från Gustavsberg. Vit blomsterampel med blå dekor, Wilhelm Kåge, Höjd 14 cm. Ytterfoder i vit med dekor i gröna växtslingor, Wilhelm Kåge, H 14 cm. Krakeleringar. Ytterfoder i vit med grön dekor, Wilhelm Kåge?, Höjd 11 cm. Krakeleringar.