Avslutad | Dekorativa – Lördag 21 augusti 2010
GLAS, totalt 14 stycken, 8 vinglas och 6 sherry, på fot och med slipad dekor. Höjd 12cm, 8 cm.
KARAFFER, 2 stycken i glas och med propp. Höjd 35 cm, 32 cm. Ena karaffen ett nagg på undersidan.
KARAFFER, 2 stycken i glas och med slipad propp. Vattenkanna med detaljer i guld, sliten dekor. Höjd på karafferna 28 cm, Vattenkannan 25 cm.
KARAFFER, 3 stycken i glas och med slipad propp. Glasskål med lock. Parfymflaska, droppflaska. Storlek på karaffer 21- 22 cm, diameter på skålen 7, 5 cm,.
Konst Grafik
Litografier, 3 st av Franco Costa (1934- ). Signerade och numrerade, 33/ 150, 96/ 99 och 3/20. Storlek 26x26 cm, 30x32 cm, 21,5x21,5 cm.. Snö i Torö, art life, Fiskehamn i Bohuslän.
Konst Grafik
LITOGRAFI, av Mona Huss Wallin (1944- ), Månljus, Signerad, numrerad 173/ 380. Storlek 37x48 cm.
BLANDTEKNIK. mansporträtt, Okänd konstnär. 35x40 cm. Porträtt föreställande Löjtnant Daniel Henrik Biet, utfört av Rickert?, enligt skrift på tavlans baksida. Förgylld ram.
MINIATYR, signerad E.F. Motiv föreställande sjölandskap. storlek 20x16 cm. Blandteknik. Förgylld ram.
MÅLERI, Glasmålning, Okänd Konstnär, motiv föreställande flicka med hund. Troligtvis England. Okänd konstnär. Förgylld ram. 25x20 cm.