61 - 80 av 120
1...3456 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 21 augusti 2010

Klubbad för

GLAS, 9 stycken likör glas på fot samt ett glas på fot. Höjd 11 cm.

100 kr

Utrop: 200 kr

SNAPSGLAS, 7 stycken på fot. Höjd 9 cm.

Utrop: 400 kr

GLAS, totalt 14 stycken, 8 vinglas och 6 sherry, på fot och med slipad dekor. Höjd 12cm, 8 cm.

300 kr

Utrop: 500 kr

SADELVÄSKA, orientalisk, slitage. 43x 130 cm.

400 kr

Utrop: 700 kr

HANDDUKSHÄNGARE, i Bonad björk.

425 kr

Utrop: 200 kr

SENAPSKANNOR, 6 st från Gense Rörstrand. Blå, rostfritt lock. Höjd: 7,5 cm.

Utrop: 500 kr

SENAPSKANNOR, 6 st. Från Gense Rörstrand, Blå, lock i rostfritt stål, Höjd 7, 5 cm.

Utrop: 500 kr

KARAFFER, 2 stycken i glas och med propp. Höjd 27 cm, 25 cm.

425 kr

Utrop: 200 kr

KARAFFER, 2 stycken i glas och med propp. Höjd 35 cm, 32 cm. Ena karaffen ett nagg på undersidan.

400 kr

Utrop: 200 kr

KARAFFER, 2 stycken i glas och med slipad propp. Vattenkanna med detaljer i guld, sliten dekor. Höjd på karafferna 28 cm, Vattenkannan 25 cm.

150 kr

Utrop: 200 kr

KARAFFER, 3 stycken i glas och med slipad propp. Glasskål med lock. Parfymflaska, droppflaska. Storlek på karaffer 21- 22 cm, diameter på skålen 7, 5 cm,.

200 kr

Utrop: 200 kr

TAVLA, Olja på duk, hamnmotiv, okänd konstnär. 42x 37 cm.

225 kr

Utrop: 200 kr

Konst Grafik

Litografier, 3 st av Franco Costa (1934- ). Signerade och numrerade, 33/ 150, 96/ 99 och 3/20. Storlek 26x26 cm, 30x32 cm, 21,5x21,5 cm.. Snö i Torö, art life, Fiskehamn i Bohuslän.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Konst Grafik

LITOGRAFI, av Mona Huss Wallin (1944- ), Månljus, Signerad, numrerad 173/ 380. Storlek 37x48 cm.

Utrop: 800 kr

Konst Grafik

TRYCK, handcolorerat, Romantiskt motiv. 1800-tal. 38x45 cm.

125 kr

Utrop: 200 kr

BLANDTEKNIK. mansporträtt, Okänd konstnär. 35x40 cm. Porträtt föreställande Löjtnant Daniel Henrik Biet, utfört av Rickert?, enligt skrift på tavlans baksida. Förgylld ram.

Utrop: 1 000 kr

MINIATYR, signerad E.F. Motiv föreställande sjölandskap. storlek 20x16 cm. Blandteknik. Förgylld ram.

475 kr

Utrop: 200 kr

MÅLERI, Glasmålning, Okänd Konstnär, motiv föreställande flicka med hund. Troligtvis England. Okänd konstnär. Förgylld ram. 25x20 cm.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

SPILLKUM i glaserat lergods, nagg. Diameter 42 cm.

75 kr

Utrop: 100 kr

MÅLNING, Olja på duk av konstnären Bengt Arne Linderos (1929-1989), Monogramsignerad BAL, ca 60x70 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 500 kr