Avslutad | Dekorativa – Lördag 21 augusti 2010
LJUSSTAKAR, 2 st i nysilver. Barockstil och med glasmanschetter, Tyskland, förra sekelskiftet. Höjd 28 cm.
TVÄTTSERVIS, i 4 delar, Rörstrand, från 1900- talets början. Tryckt dekor i brunt, blått och guld. 2 stycken tvålkoppar med insats, varav en med lock. Smärre skada samt spricka. Ask för tandborsten med lock. Tvättfat. Storlek tvättfat i diameter ca 39 cm.
Porslin Serviser
SERVIS, Juno Rörstrand, Totalt 41 delar. 6 st. ovala asietter, 8 st. runda asietter, 3 st. mindre mattallrikar, 9 st. mattallrikar, 9 st. djupa tallrikar, uppläggningskål på fot, ovalt uppläggningsfat, såsskål på fat, större uppläggningsskål, 2 st uppläggningsfat (sprickor i båda.) Delvis krackelyr.
VÄGGLAMPETT i smitt stål, Eskilstuna. För ett ljus samt hållare för tändsticksask. Höjd 28 cm.
FÅGLAR, 2 st i glaserad keramik, Ena på träsockel och sign JL,. Andra stämplad stengods Fischer. Höjd ca 11 cm, 8 cm.
KNIV, orientalisk, skaft klätt i läder med mässinginläggningar. Slida i läder, upphängningsanordning.
GLAS, 12 stycken, Iittala. Design Ultima Thule av Tapio Wirkkala. 6 dryckesglas (9 cm), 6 snapsglas (6 cm).
KERAMIK, 3 stycken från bl.a. St Erik Uppsala. Ask med lock märkt Ekeby och två skålar från St Erik Lervarufabriker, signerade GL (Gertrud Lönegren). Samtliga i grön glasyr. Askens längd 16, 5 cm, bredd 9 cm. Diameter på skålarna 8 cm, 9 cm.