41 - 60 av 120
1234...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 21 augusti 2010

Klubbad för

LJUSSTAKAR, 2 st i nysilver. Barockstil och med glasmanschetter, Tyskland, förra sekelskiftet. Höjd 28 cm.

750 kr

Utrop: 500 kr

KOPPARFÖREMÅL, 3 delar, bla.a Skultuna.

325 kr

Utrop: 300 kr

TVÄTTSERVIS, i 4 delar, Rörstrand, från 1900- talets början. Tryckt dekor i brunt, blått och guld. 2 stycken tvålkoppar med insats, varav en med lock. Smärre skada samt spricka. Ask för tandborsten med lock. Tvättfat. Storlek tvättfat i diameter ca 39 cm.

600 kr

Utrop: 700 kr

MATRJOSKJA, Stämplad made in USSR, 5 delar. Lite färgskador.

50 kr

Utrop: 75 kr

Möbler Mindre möbler

PALL i målad björk, 17/ 1800- tal. skador. 34x25 cm.

650 kr

Utrop: 200 kr

Möbler Allmoge

SVEPASK i furu, 36x25 cm. Allmoge, 1800- tal.

300 kr

Utrop: 500 kr

Porslin Serviser

SERVIS, Juno Rörstrand, Totalt 41 delar. 6 st. ovala asietter, 8 st. runda asietter, 3 st. mindre mattallrikar, 9 st. mattallrikar, 9 st. djupa tallrikar, uppläggningskål på fot, ovalt uppläggningsfat, såsskål på fat, större uppläggningsskål, 2 st uppläggningsfat (sprickor i båda.) Delvis krackelyr.

750 kr

Utrop: 600 kr

SVAN, porslin, tidigt 1900- tal. Längd 20 cm

150 kr

Utrop: 150 kr

Porslin Figuriner

FLICKA, Dahl Jensen, Köpenhamn, Höjd 20 cm.

800 kr

Utrop: 200 kr

Porslin Serviser

KANNA, från Rörstrand i tryckt blå blomdekor. Höjd 26 cm. Krackelyr.

350 kr

Utrop: 200 kr

VÄGGLAMPETT i smitt stål, Eskilstuna. För ett ljus samt hållare för tändsticksask. Höjd 28 cm.

375 kr

Utrop: 300 kr

LJUSSTAKE i malm, märkt n 22. Höjd 13 cm. Ljushållare mässing.

50 kr

Utrop: 100 kr

FÅGLAR, 2 st i glaserad keramik, Ena på träsockel och sign JL,. Andra stämplad stengods Fischer. Höjd ca 11 cm, 8 cm.

175 kr

Utrop: 250 kr

KNIV, orientalisk, skaft klätt i läder med mässinginläggningar. Slida i läder, upphängningsanordning.

750 kr

Utrop: 500 kr

GLAS, 12 stycken, Iittala. Design Ultima Thule av Tapio Wirkkala. 6 dryckesglas (9 cm), 6 snapsglas (6 cm).

750 kr

Utrop: 400 kr

KERAMIK, 3 stycken från bl.a. St Erik Uppsala. Ask med lock märkt Ekeby och två skålar från St Erik Lervarufabriker, signerade GL (Gertrud Lönegren). Samtliga i grön glasyr. Askens längd 16, 5 cm, bredd 9 cm. Diameter på skålarna 8 cm, 9 cm.

200 kr

Utrop: 300 kr

NORDISK FAMILJEBOK, Uggleband, 38 stycken.

500 kr

Utrop: 1 000 kr

STEREOSKOP, inga bilder till, 18x 17 cm. tidigt 1900- tal.

275 kr

Utrop: 200 kr

Porslin Figuriner

FIGURIN, i form av pojke, keramik. 1900- tal första hälft, sydeuropa. Höjd 86 cm.

500 kr

Utrop: 800 kr

Glas Bruksglas

SHELTERGLAS, 9 stycken. Höjd 10 cm.

Utrop: 150 kr