Avslutad | Dekorativa – Lördag 21 augusti 2010
Glas Konstglas
KONSTGLAS, 5 st miniatyrer, kosta boda. 4 st. B. Vallien, 1 st. Ulrika HV. Samtliga singerade.
MINIATYRPORTRÄTT, 2 st. Målade på snäckskal och i gustaviansk ram i förgylld mässing. Storlek 7, 5 cm.
VAS, från Rörstrand av Carl Harry Stålhane. I grön glasyr och undertill signerad och numrerad BW22, ett orginalbevis medföljer. Höjd 21 cm.
Konst Grafik
Litografi av Gunnar Brusewitz(1920-2004). Naturmotiv med rovfåglar, 8x39 cm signerad EA.
Konst Grafik
ETSNINGAR, 3 st. PG Thelander (1936- ), signerade, numrerade 3/26, 3/26, 14/26. I förgylld ram. Ca 33x 43 cm.
Porslin Figuriner
5 ST FIGURINER, ur all världens barn, Lisa Larsson, Gustavsberg. Den afrikanska pojken har ett lagat huvud. Stengods, delvis glaserade och målade.
GLAS,6 st. likörglas och 6 st. vinglas i handslipad kristall och på fot. Rysk tillverkning.