101 - 120 av 120
1...456 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 21 augusti 2010

Klubbad för

Glas Konstglas

KONSTGLAS, 5 st miniatyrer, kosta boda. 4 st. B. Vallien, 1 st. Ulrika HV. Samtliga singerade.

950 kr

Utrop: 550 kr

MINIATYRPORTRÄTT, 2 st. Målade på snäckskal och i gustaviansk ram i förgylld mässing. Storlek 7, 5 cm.

1 200 kr

Utrop: 1 000 kr

GLAS, Champagneglas, Intermezzo Satin, Design Erika Lagerbielke, Orrefors. I kartong.

50 kr

Utrop: 50 kr

Keramik Vaser

VAS, miniatyr från Rörstrand, av Carl Harry Stålhane och i grå glasyr. Höjd ca 7 cm.

Utrop: 600 kr

VAS, från Rörstrand av Carl Harry Stålhane. I grön glasyr och undertill signerad och numrerad BW22, ett orginalbevis medföljer. Höjd 21 cm.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Konst Grafik

LITOGRAFI, av Reinhold Ljunggren (1920-2006) , gårdsmotiv, 34x52 cm, signerad HC/X/XL

700 kr

Utrop: 500 kr

Konst Grafik

Litografi av Åke Sjölund, Ölandsby, 37/100, 24x40 cm signerad

Utrop: 300 kr

Konst Grafik

Litografi av Gunnar Brusewitz(1920-2004). Naturmotiv med rovfåglar, 8x39 cm signerad EA.

550 kr

Utrop: 600 kr

Konst Grafik

LITOGRAFI av Roland Svensson (1910-2003), med skärgårsmotiv. 85/100. Storlek 21x42 cm.

1 500 kr

Utrop: 800 kr

Konst Grafik

ETSNINGAR, 3 st. PG Thelander (1936- ), signerade, numrerade 3/26, 3/26, 14/26. I förgylld ram. Ca 33x 43 cm.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Konst Grafik

LITOGRAFIER, 2 st. Suzanne Nessim. Sign, numrerade. Storlek ca 50x64 cm.

Utrop: 1 000 kr

KRYDDSNURRA, Digsmed, Danmark, Teak med glasburkar. Dia 35 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr

Kuriosa Gjutjärn

DECIMALVÅG, Gjutjärn, äldre modell.

425 kr

Utrop: 400 kr

Porslin Figuriner

5 ST FIGURINER, ur all världens barn, Lisa Larsson, Gustavsberg. Den afrikanska pojken har ett lagat huvud. Stengods, delvis glaserade och målade.

1 100 kr

Utrop: 650 kr

Silver Etui

Cigarettask,silver med gravyr, 8x9 cm

300 kr

Utrop: 150 kr

GLAS, 6 st. Röda vinglas på fot. Höjd ca 18 cm. ett glas missfärgat. Ryska.

325 kr

Utrop: 300 kr

GLAS,6 st. likörglas och 6 st. vinglas i handslipad kristall och på fot. Rysk tillverkning.

400 kr

Utrop: 400 kr

Glas Konstglas

GLASÄPPLE, grönt. Höjd 24 cm.

500 kr

Utrop: 300 kr

Glas Figuriner

FIGURIN, Skruf glasbruk. ELM. Höjd ca 40 cm. Lagad kamm.

250 kr

Utrop: 250 kr

Klockor Väggur

LEJAUR, i brunt och svart trä, urtavlan med intarsia. Tornberg, Stockholm, Storlek 60x 47 cm.

950 kr

Utrop: 1 300 kr