81 - 100 av 120
1...456 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 21 augusti 2010

Klubbad för

AKVARELL, av konstnären Bo Irvall, signerad Irvall juni 42. Motiv föreställande en skogsdunge. Storlek ca 54x 67 cm.

Utrop: 500 kr

MÅLNING, olja på duk, Fartygsporträtt "Gullmarn Göteborg" signerad joh. 1922. Storlek ca 65x50 cm.

Utrop: 2 500 kr

MÅLNING, olja på duk, motiv föreställande blomsterstilleben, i förgylld ram. Okänd konstnär. Förra sekelskiftet. Storlek 60x 70 cm.

950 kr

Utrop: 500 kr

FOTOGRAFI, mansporträtt. Storlek 68x81 cm.

Utrop: 300 kr

BLANDTEKNIK, Insjömotiv, enligt uppgift Harold Riley, Manchester. Storlek 69x47 cm.

Utrop: 400 kr

BLANDTEKNIK, Okänd konstnär, Motiv föreställande Napoli, Italien. Enligt uppgift på tavlans bakstycke. Skador. Storlek 55x40 cm.

325 kr

Utrop: 500 kr

Möbler Stolar

KARMSTOLAR, 2 st i Nyrenässans stil, Enligt uppgift NK.

425 kr

Utrop: 600 kr

Möbler Stolar

4 STOLAR, i Nyrokoko och bonad björk.

550 kr

Utrop: 500 kr

Möbler Stolar

CAFÉSTOL, Paris, i kromat järn och med träsits. Liten skada på sitsen.

600 kr

Utrop: 500 kr

Möbler Stolar

FÄLLSTOLAR, 2 stycken. 1900- talets första hälf och i bemålad furu.

1 100 kr

Utrop: 700 kr

BESSMAN, och kruskavel.

100 kr

Utrop: 150 kr

Belysning Bordslampor

STRINDBERGSLAMPOR, 2 stycken i smitt järn, 1 glasskärm.

225 kr

Utrop: 300 kr

Möbler Mindre möbler

SKÅPUPPSATS, i mahoghny och valnöt. Storlek ca 25x30 cm.

550 kr

Utrop: 300 kr

SCHATULL, med ritbestick samt skrin med insats.

375 kr

Utrop: 200 kr

Porslin Serviser

MOCCAKOPPAR, 5 stycken med tillhörande 6 fat. Dekor i figurscener , blommor och med gulddetaljer. Smärre slitage. Medföljer 6 stycken skedar.

Utrop: 300 kr

KAFFEKANNA, Sigvard Bernadotte, i kartong.

425 kr

Utrop: 400 kr

GLASSKÅL, orrefors, av Simon Gate. "Tusen fönster", Design 1932.

750 kr

Utrop: 400 kr

Belysning Taklampor

TAKLAMPA, jugend, i patinerad järnplåt och med glaskupa.

200 kr

Utrop: 100 kr

PLUNTOR, i glas, 2 st. Sjömansarbete i form av plunta med repbeklädnad, tidigt 1900- tal. Plunta i handblåst glas med slipad dekor och med kork i mynt.

75 kr

Utrop: 100 kr

Glas Konstglas

VAS, Oy Kumela, Finland. Armando Jacobino. Gravyrsignerad. dekor i lila, klarglas. Höjd 22 cm.

250 kr

Utrop: 350 kr