Avslutad | Dekorativa – Lördag 21 augusti 2010
AKVARELL, av konstnären Bo Irvall, signerad Irvall juni 42. Motiv föreställande en skogsdunge. Storlek ca 54x 67 cm.
MÅLNING, olja på duk, Fartygsporträtt "Gullmarn Göteborg" signerad joh. 1922. Storlek ca 65x50 cm.
MÅLNING, olja på duk, motiv föreställande blomsterstilleben, i förgylld ram. Okänd konstnär. Förra sekelskiftet. Storlek 60x 70 cm.
BLANDTEKNIK, Okänd konstnär, Motiv föreställande Napoli, Italien. Enligt uppgift på tavlans bakstycke. Skador. Storlek 55x40 cm.
Porslin Serviser
MOCCAKOPPAR, 5 stycken med tillhörande 6 fat. Dekor i figurscener , blommor och med gulddetaljer. Smärre slitage. Medföljer 6 stycken skedar.
PLUNTOR, i glas, 2 st. Sjömansarbete i form av plunta med repbeklädnad, tidigt 1900- tal. Plunta i handblåst glas med slipad dekor och med kork i mynt.