1 - 20 av 120
123...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 21 augusti 2010

Klubbad för

Glas Bruksglas

GLAS på fot och med slipad dekor. 9 st. dessertvin, 8 st. vinglas och 12 st. ölglas.

Utrop: 4 000 kr

KOSTA BODA, VAS, dekor i vitt och svart, höjd 12 cm

KRISTALLVAS, med slipad dekor, höjd 25 cm

425 kr

Utrop: 200 kr

ORREFORS, VAS, med slipad dekor och gravyr, höjd 23,5 cm

225 kr

Utrop: 200 kr

VAS , I KRISTALL, Bohemia, slipad och med röd dekor, höjd 20 cm

375 kr

Utrop: 150 kr

RESESET; reservoirpenna, bläckhorn, ljus, liten borste, metall med läderöverdrag, skador på lädret.

550 kr

Utrop: 350 kr

Porslin Urnor

LOCKURNA, Rosenthal, Bavaria. Balusterform med krönt knopp. Höjd 27 cm.

225 kr

Utrop: 250 kr

GLASVAS i blått, smärre repor på vasens insida. Höjd 18 cm.

100 kr

Utrop: 150 kr

Porslin Figuriner

FIGURIN, Sittande flicka med två fåglar, Jie. Höjd ca 29 cm.

250 kr

Utrop: 150 kr

FIGURINER, Japansk man och kvinna, Signerade Vincemzi, Höjd 46 cm.

550 kr

Utrop: 300 kr

MUGG, Vitmetall. Yates and Birch. 1/2 pint.

Utrop: 150 kr

DIVERSE FÖREMÅL, fat i brons (Ystad Brons) dia: 22 cm, Väggplakett i brons, motiv gruvarbetare, dia: 18, 5 cm. Ask med träinlägg, i brons, 12 cm. Träsask(sydostasiatisk), 7, 5 cm.

Utrop: 300 kr

Glas Konstglas

VAS, kosta boda, dekor i svart och vitt, höjd 12 cm.

100 kr

Utrop: 150 kr

GLAS, 5 ST, Tulipa. Ulrika Hydman Vallien, Kosta Boda. Signerade. Höjd 25 respektive 22 cm.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

GLAS, 4 stycken, Kosta boda, Bertil Vallien, Artist Collection. Samtliga signerade.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

Glas Konstglas

HADELAND, 2 st glas, Skål på fot, Ljusstake. Totalt 4 delar.

Utrop: 700 kr

Glas Konstglas

VAS, Lars Sestervik, Steninge slott, Höjd 27 cm. Signerade.

175 kr

Utrop: 300 kr

2 ST GLAS, av Ulrika Hydman Vallien, Hearts, Kosta Boda,. Artist collection. Signerade och numrerade.

325 kr

Utrop: 500 kr

Glas Konstglas

VAS, av Bertil Vallien, Kosta Boda, Art. coll. Blå, Höjd 20, 5 cm. Signerad 49605

200 kr

Utrop: 350 kr

Glas Konstglas

2 stycken vaser, av Ulrika Hydman Vallien, Artist collection. Kosta Boda. Signerade och numrerade.

800 kr

Utrop: 700 kr