21 - 40 av 120
123...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 21 augusti 2010

Klubbad för

Glas Konstglas

Glasskulpturer, 2 stycken, Mats Jonasson, Målerås, signerade och numrerade. H 28 cm, 21,5 cm.

425 kr

Utrop: 600 kr

Kristallvas, Göran Wärff, Kosta Boda, sign, numrerad 49740. Höjd 24, 8 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

Porslin Figuriner

UGGLA, "Strix Nebulosa", Signerad Paul Hoff, 1985 No 201, Studiohand. Höjd 58 cm. Stengods.

2 400 kr

Utrop: 1 700 kr

Porslin Figuriner

VALROSS, Liggande. Signerad Paul Hoff, Studiohand. Gustavsberg. Längd ca 24 cm.

Utrop: 700 kr

Porslin Figuriner

PANDA, sittande, Paul Hoff, Gustavsberg. För WWF, limited edition. Stengods. Höjd: ca 15 cm.

Utrop: 500 kr

Porslin Figuriner

FJÄLLRÄV, Liggande. Signerad Paul Hoff, Gustavsberg. Studiohand. Höjd 14 cm, Längd 17 cm.

500 kr

Utrop: 700 kr

Porslin Figuriner

UGGLA, Signerad Paul Hoff, Gustavsberg, studiohand, Stengods. Höjd: ca 17 cm.

650 kr

Utrop: 700 kr

Porslin Figuriner

FÅGEL, Paul Hoff, Gustavsberg. Stengods. Längd 22 cm.

425 kr

Utrop: 400 kr

Porslin Serviser

SOPPSKÅL MED LOCK, Nobel, Karin Björnqvist, Gustavsberg. Diameter 15 cm.

750 kr

Utrop: 500 kr

GLASVAS, Orrefors. Höjd: 14, 5 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr

VAS, Signerad Suzanne Öhlén, 2/ 250, Rörstrand. Höjd 20 cm, Tulpanmotiv.

350 kr

Utrop: 300 kr

VAS, Stämplad Gustavsberg, Brun, Höjd 26 cm.

100 kr

Utrop: 150 kr

Porslin Serviser

UPPLÄGGNINGSFAT, 2 stycken, Rörstrand, OstIndia, L: 31,5 cm, B:24 cm. L: 36 cm, B: 27, 5 cm. Blå blomdekor.

700 kr

Utrop: 600 kr

Porslin Serviser

SERVIS, Diné. Gustavsberg. 18 delar. 4 st. tekoppar, 2 st. kaffekoppar. 4 st. djupa tallrikar, 3 st. tallrikar, 1 st. skål och 4 assietter.

350 kr

Utrop: 450 kr

Porslin Serviser

TALLRIKAR 10 ST, Blå blom, Gustavsberg. Diameter 22 cm.

950 kr

Utrop: 700 kr

Porslin Serviser

DJUPA TALLRIKAR, 3 ST. Blå Blom. Gustavsberg, Diameter 22 cm.

400 kr

Utrop: 350 kr

GOLFKLUBBA, Driver med hickoryskaft, 1900- tal. vintage.

400 kr

Utrop: 700 kr

Belysning Taklampor

MALMKRONA, fem armad, skadad ljusarm.

200 kr

Utrop: 300 kr

Porslin Serviser

KANNA. Trolle, äldre Rörstrand. Vit med dekor av blommor och detaljer i guld. Smärre slitage på handtag och upptill kannan. Höjd 17 cm.

225 kr

Utrop: 100 kr

BRUDKRONA, Broderad och med imitationspärlor, Design Marianne Spolén. I ask, märkt Emelie Åqvist, Fleurist, Stockholm. Diameter 10,5 cm.

125 kr

Utrop: 175 kr