Avslutad | Dekorativa – Lördag 21 augusti 2010
Glas Konstglas
Glasskulpturer, 2 stycken, Mats Jonasson, Målerås, signerade och numrerade. H 28 cm, 21,5 cm.
Porslin Figuriner
UGGLA, "Strix Nebulosa", Signerad Paul Hoff, 1985 No 201, Studiohand. Höjd 58 cm. Stengods.
Porslin Figuriner
PANDA, sittande, Paul Hoff, Gustavsberg. För WWF, limited edition. Stengods. Höjd: ca 15 cm.
Porslin Figuriner
FJÄLLRÄV, Liggande. Signerad Paul Hoff, Gustavsberg. Studiohand. Höjd 14 cm, Längd 17 cm.
Porslin Serviser
UPPLÄGGNINGSFAT, 2 stycken, Rörstrand, OstIndia, L: 31,5 cm, B:24 cm. L: 36 cm, B: 27, 5 cm. Blå blomdekor.
Porslin Serviser
SERVIS, Diné. Gustavsberg. 18 delar. 4 st. tekoppar, 2 st. kaffekoppar. 4 st. djupa tallrikar, 3 st. tallrikar, 1 st. skål och 4 assietter.
Porslin Serviser
KANNA. Trolle, äldre Rörstrand. Vit med dekor av blommor och detaljer i guld. Smärre slitage på handtag och upptill kannan. Höjd 17 cm.