Avslutad | Dekorativa – Lördag 20 februari 2010
Mattor Orientmattor
Nahavand, storlek 198x138 cm. Knuten i Hamadanprovinsen västra Iran. Varp av bomull, lugg av natur ull.
Mattor Orientmattor
Persisk Tussicerkan. Storlek 319x164 cm. Knuten i Hamadanprovinsen västra Iran, varpen av bomull och lugg av natur ull.
Mattor Orientmattor
Persisk Gashgai matta. Storlek 170x130 cm. Knuten i Farsprovinsen i södra Iran. Varpen av ull och lugg är av natur ull.
Mattor Orientmattor
Persisk Hamadan matta. Storlek 175x90 cm. Handknuten i västra Iran, varpen av bomull och luggen är av natur ull, framstår som oanvänd och utan slitage.
Mattor Orientmattor
Persisk Hosseinabad matta. Storlek 395x80 cm. Handknuten från Hamadanprovinsen i Iran.Varpen av bomull och lugg är av natur ull. Mattan framstår som oanvänd och utan slitage.
Konst Grafik
Litografi Karl Höglund.Numrerad EA. Sign. av konstnären. H:78 cm B: 100 cm. "Midsommardans". Inramad med guldram och passepartout.
Konst Grafik
Litografi Karl Höglund. Sign. av konstnären, numrerad 276/290. H:75 cm B: 100 cm. "Djurgårdsbron" Inramad med guldram och passepartout. Född 1941
Konst Grafik
Litografi Madeleine Pyk. Numrerad 236/250. Signerad av konstnären. H:100 cm B: 80 cm. Inramad med guldram och passepartout. Född 1934
Konst Grafik
Litografi Sven Lidberg. Signerad av konstnären, numrerad 67/250. H:47 cm B:38 cm. "Skärgårdsmotiv". Inramad med guldram och passepartout. 1923-2009
Original Blandteknik Enos Doina. Signerad av konstnären. H: 88 cm B: 115 cm. Inramad med guldram och passepartout. Född 1958.
Original Blandteknik Camilla Pyk. Signerad av konstnären. H: 56 cm B: 50 cm. Ramad med vit träram och passepartout. Född 1966.
Konst Grafik
Litografi, Mats Hådell. Numrerad 124/250. Signerad av konstnären. H:58 cm B: 72 cm. "Norrskär". Inramad med guldram och passepartout. Född 1958.
Konst Grafik
Litografi, Robert Jacobsen. Numrerad 65/75, signerad av konstnären. B: 61 cm H: 79 cm. Ramad med träram och passepartout. 1912- 1993.
Konst Grafik
Litografi, Torsten Esbjörnsson. signerad av konstnären. H: 71 cm B: 78 cm. Ramad med svart träram med passepartout. (1925- 1970.)
ORIGINAL, Blandteknik, Torsten Esbjörnsson. Numrerad 60/65, signerad av konstnären. H: 70 cm B: 65 cm. Ramad med träram och passepartout. (1925- 1970)
ORIGINAL, Olja. Erik Jerken. H: 71 cm B:56 cm. Ramad med guldfärgad träram. (1898- 1947.)