41 - 60 av 107
1234...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 20 februari 2010

Klubbad för

Mattor Orientmattor

Nahavand, storlek 198x138 cm. Knuten i Hamadanprovinsen västra Iran. Varp av bomull, lugg av natur ull.

Utrop: 4 500 kr

Mattor Orientmattor

Persisk Tussicerkan. Storlek 319x164 cm. Knuten i Hamadanprovinsen västra Iran, varpen av bomull och lugg av natur ull.

Utrop: 3 500 kr

Mattor Orientmattor

Persisk Gashgai matta. Storlek 170x130 cm. Knuten i Farsprovinsen i södra Iran. Varpen av ull och lugg är av natur ull.

Utrop: 4 500 kr

Mattor Orientmattor

Persisk Hamadan matta. Storlek 175x90 cm. Handknuten i västra Iran, varpen av bomull och luggen är av natur ull, framstår som oanvänd och utan slitage.

Utrop: 2 000 kr

Mattor Orientmattor

Persisk Hosseinabad matta. Storlek 395x80 cm. Handknuten från Hamadanprovinsen i Iran.Varpen av bomull och lugg är av natur ull. Mattan framstår som oanvänd och utan slitage.

Utrop: 3 500 kr

Konst Grafik

Litografi Karl Höglund.Numrerad EA. Sign. av konstnären. H:78 cm B: 100 cm. "Midsommardans". Inramad med guldram och passepartout.

Utrop: 3 000 kr

Konst Grafik

Litografi Karl Höglund. Sign. av konstnären, numrerad 276/290. H:75 cm B: 100 cm. "Djurgårdsbron" Inramad med guldram och passepartout. Född 1941

Utrop: 3 000 kr

Konst Grafik

Litografi Madeleine Pyk. Numrerad 236/250. Signerad av konstnären. H:100 cm B: 80 cm. Inramad med guldram och passepartout. Född 1934

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

Konst Grafik

Litografi Sven Lidberg. Signerad av konstnären, numrerad 67/250. H:47 cm B:38 cm. "Skärgårdsmotiv". Inramad med guldram och passepartout. 1923-2009

Utrop: 1 500 kr

Original Blandteknik Enos Doina. Signerad av konstnären. H: 88 cm B: 115 cm. Inramad med guldram och passepartout. Född 1958.

Utrop: 3 500 kr

Original Blandteknik Camilla Pyk. Signerad av konstnären. H: 56 cm B: 50 cm. Ramad med vit träram och passepartout. Född 1966.

Utrop: 3 500 kr

Konst Grafik

Litografi, Mats Hådell. Numrerad 124/250. Signerad av konstnären. H:58 cm B: 72 cm. "Norrskär". Inramad med guldram och passepartout. Född 1958.

Utrop: 1 800 kr

Mattor Moderna mattor

Design matta, Handtuftad, Nya Zeeländsk ull, rund. Diameter 200 cm.

4 300 kr

Utrop: 3 500 kr

Mattor Moderna mattor

Design matta, Handtuftad i Nya Zeeländsk ull, storlek 240x170 cm.

Utrop: 3 000 kr

Porslin Kina

Porslin, Kina. Lockurnor i par med blomstermotiv under lasyr. H: 35 Diameter: 25 cm

550 kr

Utrop: 600 kr

Konst Grafik

Litografi, Robert Jacobsen. Numrerad 65/75, signerad av konstnären. B: 61 cm H: 79 cm. Ramad med träram och passepartout. 1912- 1993.

Utrop: 1 200 kr

Konst Grafik

Litografi, Torsten Esbjörnsson. signerad av konstnären. H: 71 cm B: 78 cm. Ramad med svart träram med passepartout. (1925- 1970.)

Utrop: 1 200 kr

ORIGINAL, Blandteknik, Torsten Esbjörnsson. Numrerad 60/65, signerad av konstnären. H: 70 cm B: 65 cm. Ramad med träram och passepartout. (1925- 1970)

1 000 kr

Utrop: 1 400 kr

ORIGINAL, Olja. Erik Jerken. H: 71 cm B:56 cm. Ramad med guldfärgad träram. (1898- 1947.)

Utrop: 1 500 kr

Konst Grafik

Litografi Richard Mortensen. Numrerad 83/100. H: 73 cm B: 65 cm. Ramad med träram och passepartout. (1910- 1993).

Utrop: 1 800 kr