Avslutad | Dekorativa – Lördag 20 februari 2010
VAS med nätdekor i blått och grönt. Signerad Kosta 01591. Formgivare Vicke Lindstrand. Höjd 27 cm, Bredd 10 cm.
Porslin Serviser
Soppterrin från Royal Copenhagen, musselbruten. H: 20 cm, B: 31 cm (handtag till handtag). 2:a sort.
Porslin Serviser
Skål från Royal Copenhagen, musselbruten med genomgående kant. Diameter 23 cm. Andra sortering.
Porslin Figuriner
Figurin föreställande en dam med paraply och bärandes ett paket. LLadró. Höjd ca 36 cm exklusive paraply. Nagg på paraplyets kant.
Mattor Orientmattor
Persisk Nain matta. Storlek 250 x 167 cm. Handknuten i centrala Iran. Varp av bomull och lugg av naturull med silkesinslag. Framstår som oanvänd och utan slitage.
Visa varaMattor Orientmattor
Persisk Baktiar.Storlek 230x 135 cm. Handknuten i centrala Iran. Varp av bomull, lugg av ull.
Klockor Bordsur
BORDSPENDYL, 460 x 310 x 112 mm, fransk, gulmetall / marmor, urverk signerat Bonnet & Pottier, Serie nr. P1048 6, hel / halvtimmes slag, skadad urtavla, ingen funktionsgaranti, ca 1900, nyckel, skickas ej.
Porslin Serviser
Parti med vaser samt skål på fot från Bing och Gröndal och Royal Copenhagen. Samtliga med blomdekor. Skål på fot mäter i diameter 17 cm, vaserna 10 respektive 10, 5 cm.
Porslin Serviser
Glasskål från Orrefors, modell Hallon, design Anne Nilsson. Storlek i diameter 17 cm. Smårepig.
Porslin Serviser
Ett par snapsbägare från Rörstrand, modell Torsten och Sofia. Design Åsa Lindström. Höjd 6 cm.
Keramik Figuriner
Figurin i form av elefant, Rörstrand. Signerad B. Vallien. Höjd 20 cm, Längd 20 cm.
Porslin Figuriner
Figurin i form av arbetande kvinna från Royal Copenhagen. Numrerad 1314. Höjd 15 cm