Avslutad | Dekorativa – Lördag 20 februari 2010
Konst Grafik
Litografi, Kurt Hilfons. Numrerad 43/99, Signerad av konstnären. H: 75 cm B: 62 cm. Ramad med svart ram och passepartout. Född 1943.
Konst Grafik
Litografi, Roberto Torregliani. Numrerad 61/99, signerad av konstnären. H:57 cm B: 46 cm. Född 1943.
Konst Grafik
Litografi, Kjell Andersson. Numrerad 48/100, signerad av konstnären. H: 26 cm B: 37 cm. Ramad med vit träram och passepartout. Född 1937.
Konst Grafik
Litografi, Vilhelm Bjerke- Petersen. Numrerad 119/185, signerad av konstnären. H: 39 cm B: 42 cm. (1909- 1957).
Mattor Orientmattor
Persisk Nain matta. Storlek 144x89 cm. Handknuten i centrala Iran, varpen är av bomull och luggen är av natur ull med silke inslag,mattan framstår som oanvänd och utan slitage.
Porslin Serviser
Fat från senare delen av Qing dynastin, sent 1800- tal. Mäter 22 cm i diameter. Skavd glasyr.
Konst Grafik
Litografi, Peter Dahl. Numrerad PT och signerad av konstnären. H:80cm B:63. Inramad med guldfärgad ram och Passpartou. (Född 1934)
Konst Grafik
Litografi, Peter Dahl. Epistel signerad av konstnären. H:60 cm B:55 cm. Inramad med guldfärgad ram och Passpartou. Född 1934.
Konst Grafik
Litografi, Peter Dahl. Epistel signerad av konstnären. H:60cm B:55 cm. Inramad med guldfärgad ram och Passpartou. Född 1934.
Konst Grafik
Litografi, Sven Lidberg. Numrerad 180/290 och signerad av konstnären. H:46cm B:31cm. Inramad med guldfärgad ram och Passpartou. (1931-2009)
Konst Grafik
Litografi, Sven Lidberg. Numrerad 63/250 och signerad av konstnären. H:45cm B:37cm. Inramad med guldfärgad ram och Passpartou. (1931- 2009.)
Porslin Serviser
Servis från Rosenthal, modell Classic Rose Maria Girlang. 62 delar: 12 kaffekoppar med fat, 12 tekoppar med fat, 12 assietter, 12 tallrikar, sockerskål och gräddkanna.