61 - 80 av 107
1...3456 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 20 februari 2010

Klubbad för

Konst Grafik

Litografi, Kurt Hilfons. Numrerad 43/99, Signerad av konstnären. H: 75 cm B: 62 cm. Ramad med svart ram och passepartout. Född 1943.

550 kr

Utrop: 700 kr

Konst Grafik

Litografi, Roberto Torregliani. Numrerad 61/99, signerad av konstnären. H:57 cm B: 46 cm. Född 1943.

Utrop: 1 000 kr

Konst Grafik

Litografi, Kjell Andersson. Numrerad 48/100, signerad av konstnären. H: 26 cm B: 37 cm. Ramad med vit träram och passepartout. Född 1937.

Utrop: 700 kr

Konst Grafik

Litografi, Vilhelm Bjerke- Petersen. Numrerad 119/185, signerad av konstnären. H: 39 cm B: 42 cm. (1909- 1957).

500 kr

Utrop: 700 kr

Mattor Orientmattor

Persisk Nain matta. Storlek 144x89 cm. Handknuten i centrala Iran, varpen är av bomull och luggen är av natur ull med silke inslag,mattan framstår som oanvänd och utan slitage.

2 000 kr

Utrop: 2 500 kr

Porslin Serviser

Fat från senare delen av Qing dynastin, sent 1800- tal. Mäter 22 cm i diameter. Skavd glasyr.

1 100 kr

Utrop: 150 kr

Konst Grafik

Litografi, Peter Dahl. Numrerad PT och signerad av konstnären. H:80cm B:63. Inramad med guldfärgad ram och Passpartou. (Född 1934)

Utrop: 2 500 kr

Konst Grafik

Litografi, Peter Dahl. Epistel signerad av konstnären. H:60 cm B:55 cm. Inramad med guldfärgad ram och Passpartou. Född 1934.

1 700 kr

Utrop: 2 000 kr

Konst Grafik

Litografi, Peter Dahl. Epistel signerad av konstnären. H:60cm B:55 cm. Inramad med guldfärgad ram och Passpartou. Född 1934.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

Konst Grafik

Litografi, Sven Lidberg. Numrerad 180/290 och signerad av konstnären. H:46cm B:31cm. Inramad med guldfärgad ram och Passpartou. (1931-2009)

Utrop: 1 500 kr

Konst Grafik

Litografi, Sven Lidberg. Numrerad 63/250 och signerad av konstnären. H:45cm B:37cm. Inramad med guldfärgad ram och Passpartou. (1931- 2009.)

Utrop: 1 500 kr

Porslin Serviser

Servis från Rosenthal, modell Classic Rose Maria Girlang. 62 delar: 12 kaffekoppar med fat, 12 tekoppar med fat, 12 assietter, 12 tallrikar, sockerskål och gräddkanna.

3 300 kr

Utrop: 1 500 kr

Postorderkataloger, 12 stycken. Åhlén och Holm samt Oscar Ahrén. 1920- 1940- tal.

100 kr

Utrop: 200 kr

12 stycken moccaskedar, modell svenska floran, i etui. 10, 5 cm.

700 kr

Utrop: 750 kr

Speglar Mindre speglar

SPEGEL, 1900 tal. I trä. Höjd 61 cm.

Utrop: 600 kr

Konst Grafik

Grafiskt blad, okänd konstnär. 65 x 52 cm.

Utrop: 900 kr

Blandteknik, okänd konstnär. 40 x 32 cm.

Utrop: 600 kr

Blandteknik, okänd konstnär, 32 x 27 cm.

Utrop: 300 kr

Olja på duk, okänd konstnär. 30 x 40 cm

Utrop: 500 kr

Olja på duk, okänd konstnär. 37 x 43 cm.

Utrop: 700 kr