81 - 100 av 107
1...456 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 20 februari 2010

Klubbad för

MÅLERI, bemålad litografi, fransk. 62 x 43 cm

Utrop: 1 000 kr

Konst Grafik

LITOGRAFIER i mapp, av Ulf Larsson. 5 stycken signerade och numrerade, i varierande storlek. d.

Utrop: 900 kr

Konst Grafik

LITOGRAFIER av Ulf Larsson. 5 stycken i mapp, samtliga signerade och numrerade, varierande storlekar. d.

Utrop: 900 kr

Glas Vaser

ORREFORS, vas, signerad. 23 cm.

1 200 kr

Utrop: 600 kr

Belysning Bordslampor

Bordslampa, industridesign, omkring 1930. Höjd 35 cm. Ej funktionstestad.

Kuriosa Trä

ASK, lackarbete. Svart med dekor i vita små blommor. Skada på undersida. Storlek 8 x 10 cm.

Utrop: 400 kr

Parti med silver/nysilver.

500 kr

Utrop: 600 kr

2 ljusstakar i nysilver. 24 cm höga.

Utrop: 700 kr

Kuriosa Trä

2 SKULPTURER i svart trä. Höjd 31 cm.

Utrop: 650 kr

Kuriosa Hobby

LÅDA i trä med spelkort och marker. Även 14 stycken "to Hanover" polletter. Med sprickor. Storlek 28 x 15 cm.

Utrop: 600 kr

Fat i nysilver, jugend. Märkt wmf. 20 cm

225 kr

Utrop: 250 kr

Dosor-Etuier Etuier

CIGARETT- ETUI. Bemålat och i art deco- stil. Storlek 13 x 8 cm.

Utrop: 250 kr

Fat i nysilver, 27 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr

SOCKERSKÅL i silver. Storlek 8,5 cm.

Utrop: 600 kr

UPPLÄGGNINGSBESTICK, Längd 16,5 cm, endast skaftet i silver. Cohr.

150 kr

Utrop: 75 kr

KOMPOTTSKED, Christiansen & Svedsen , Längd 22 cm. Silver.

Utrop: 275 kr

KAKTÅNG silver Längd 19 cm

120 kr

Utrop: 150 kr

DIVERSE SILVER, 2 st. fruktsaxar samt Sockertång. 13 cm, 10 cm.

275 kr

Utrop: 200 kr

BORDSSKEDAR, GAFFLAR. Modell Gammal fransk (1999), 18 cm. 3 stycken gafflar, 3 stycken skedar

Utrop: 1 100 kr

MATSKEDAR, 6 ST. Modell gammal fransk,år 1848. J. Wahlström .

Utrop: 1 200 kr