281 - 300 av 397
1...141516...20 Gå till

Avslutad | Pant – Torsdag 19 juli 2007

Klubbad för

1 Olja signerad Jonny Millar " samer vid fjällsjö" 26 x 36 cm

325 kr

Utrop: 375 kr

Pantvaror Övrigt

1 Spegel hallstämplad otydlig sign troligen N.F kraftigt omförgylld samt skador 1 av de två glasen är av äldre slag,rokkoko/gustaviansk

Utrop: 6 600 kr

Pantvaror Övrigt

21 delar Rörstrand servis Nobel(6 mat,6 assietter,6 mellanrätt,1 salladsskål,1 gräddsnipa,1 sockerskål

2 porträtt Signerade Julius Granberg, tusch/akvarell ramens yttermått 48 x 40 cm

Utrop: 600 kr

Akvarell föreställande Carlshälls gård och västra yttringe sign 23 juni 1867 30 x 37 cm

275 kr

Utrop: 200 kr

1 Vas med djupgravyr i tjockt klarkristall motiv av nakna kvinnor signerad Simon Gate, repor i botten (d)

Utrop: 24 000 kr

1 tavla Örjan Wikström akvarell "par på parksoffa" (d)

700 kr

Utrop: 725 kr

Pantvaror Övrigt

1 Bålskål kina sannolikt slutet 1800, början 1900 diameter:25 cm,höjd 11 cm

2 600 kr

Utrop: 1 200 kr

Pantvaror Övrigt

1 Lockskål Imari Japan, locket skadat diameter ca:12 cm, höjd ca:9 cm,kompletterad mm

Utrop: 300 kr

1 Tavla olja Wasley akvarell 54X74 cm 18 talets senare del "skutor i storm"

3 200 kr

Utrop: 3 700 kr

1 Tavla okänd konstnär oramad skador dubblerad krigsscen

4 100 kr

Utrop: 2 500 kr

1 Tavla olja signerad Stuart Llojd 30,5x56 cm "flodbåt"

5 000 kr

Utrop: 4 500 kr

1 Tavla olja olja otydligt signerad Jules. ..""stad vid vatten"

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

Pantvaror Övrigt

1 Urna med lock Kina 1900-tal

Utrop: 3 000 kr

1 Bojan Kina 1800-tal grönglaserad

600 kr

Utrop: 900 kr

1 Olja okänd konstnär(bär spår av signatur) "kvinna med urna " 48 x 84 cm

3 100 kr

Utrop: 1 800 kr

1 Litografi Stig Åke Lund 9/35 "leguan" ramad (d)

250 kr

Utrop: 300 kr

1 Tavla akryl Christian Cavallin 20x30 cm (d)

Utrop: 3 000 kr

Pantvaror Övrigt

1 Skål i glas (blå nyans) ca höjd 125mm & bredd 150mm, Reijmyre glasbruk "Östgötaskålen"

275 kr

Utrop: 250 kr

1 Tavla akryl Christian Cavallin 20x30 cm (grön/vit) (d)

Utrop: 2 400 kr