Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
COLLIER, platina/18K vitguld, odlad pärla 5,80 mm, 15 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, skador, nagg, hängets höjd 2,5 cm, collierets längd 42 cm, säkerhetskedja, vikt 6,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g, litet nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,7 g, en diamant med inneslutning som når ytan, fåtal diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, huggies, vikt 6,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtan med briljantslipade diamanter ca 2,78 ctv, ca W-Ca/SI-P, längd ca 41 cm, vikt 57,6 g, flera stenar med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rubiner ca 0,67 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 0,53 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K roséguld, ovalslipad morganit ca 0,63 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 2,82 ctv, ca W-TCrSI-P, ovalslipade rubiner ca 3,67 ctv, höjd ink ögla 30 cm, vikt 6,2 g, skadad mittsten.
RING, 18K guld, citrin ca 2,20 ct, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, rökkvarts, ca 2,62 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 1,20 ct, ca TCa(L)/VS1, 45 briljantslipade diama ca 0,98 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, smaragd 0,23 ct, brijlantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, diameter ca 15 mm, vikt 2,3 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, elefant, briljantslipad diamant 0,10 ct, vikt 11,7 g. Pärlrad, odlade pärlor, ca 6,25 mm, längd ca 92 cm, med dobbar.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, 10 blå safirer ca 0,28 ctv, 15 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, 18,5x14,3 mm, vikt 1,3 g.
W.A. BOLIN, armband, blå emalj, Stockholm1954, längd 15/18,5 cm, bredd 30 mm, vikt 129,8 g, emaljskador.
RING, 18K vitguld, limekvarts, ametist, rosenkvarts, briljanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 4,6 g.