Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca TW(G)/SI1, GIA laserinskription 6465042055 samt dossier, 16 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, blå safirer ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm, vikt 0,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 morganiter ca 0,75 ctv, 46 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stängbara krokar, höjd ca 16 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 145 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 66 navettslipade samt 276 briljantslipade diamanter ca 7,66 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 25,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, ca TW(G)/SI1, GIA laserinskription 2444160824 samt dossier, 90 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, höjd 14 mm, stift, vikt 2,6 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, 15 gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv TW-W/SI-P, längd 16,5 cm, vikt 8,9 g, diamanter med nagg och skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 43 cm, vikt 14,0 g, diamanter med nagg och skador på kuletten.
RING, 14K vitguld, Kissing diamonds, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, 51 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, Arte, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g.
BROSCH, platina, druvklase, odlad pärla ca 6,25 mm, 17 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr/VS-SI, mått 18x32 mm, vikt 8,5 g, säkerhetskedja, diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/SI, stift, mått ca 7,5 x 7,5 mm, vikt 2,0 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, ovalslipad behandlad rubin ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,4 g, en diamant har litet nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, syntetisk spinell, gammalslipade diamanter stl 17,75 mm, Wikström C, stockholm 1940, vikt 4,3 g, några stenar skadade, en sten utbytt, slitage, slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,68 ct, ca TCr/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,0 g, diamanten med nagg och skador vid rondisten.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 17K guld, emalj, höjd 27 mm, vikt 7,4 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, silver, blå guilloche emalj, mått 32x43 mm, vikt 13,1 g.
Visa varaSmycken Armring
ARMRING, förgyllt silver, blå emalj, halvpärlor, öppningsbar, Wien 1800-1900 tal, innermått ca 17 cm, vikt 32,8 g, emaljskada.
BROSCH, förgyllt silver, blå emalj, halvpärlor, Wien 1800-1900 tal, mått 40 x 25 mm, vikt 15,6 g, skadat säkerhetslås.