Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS-SI, Franska stämplar, längd 18 cm, vikt 37,4 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 ovalslipade morganiter ca 1,95 ctv, 110 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, längd ca 2 cm, stängbara krokar, vikt 4,9 g.
MANDELSTAM, örhängen, Colobri collection, sterlingsilver/18K guld, lime kvarts, emalj, höjd 40 mm, originaletui.
ARMBAND, 18K vitguld/guld/platina, carréslipade smaragder, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, gammalslipade diamanter, franska kontrollstämplar, längd 19 cm, vikt 18,6 g, en smaragd saknas, stenar med skador, tennlödningar.
HELALLIANSRING, 18K guld, 40 carréslipad rubiner ca 1,43 ctv, stl17,75 mm, vikt 2,5 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, 20 briljantslipade diama ca 0,30 ctv, ca TW/VS, längd 19,5 c, vikt 41,4 g.
RING, 18K vitguld, safirer ca 1,32 ctv, briljanter ca 0,20 ctv, stl 16,75 mm, safirer med nagg och slitna fasettkanter.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade rubiner ca 3,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW/VVS-VS, Salguero Smycken, Stockholm 1998, höjd 16,5 mm, vikt 8,6 g, stift med clips, rubinerna har små naturliga håligheter och inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,77 ct ct, ca CR(J)/VS1, stl 20,25 mm, vikt 5,0 g, gravyr.
MANDELSTAM, örhängen, 18K guld, ovalslipade topaser 5,96 ct samt 6,28 ctv, droppslipade tanzaniter 0,45 ctv, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, höjd 30 mm, vikt 6,3 g, stift, originaletui.
MANDELSTAM, örhängen, brioletteslipad rosenkvarts, rosa turmaliner ca 1,80 ctv, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, höjd 51 mm, vikt 12,3 g, stift, originaletui.
Smycken Pärlhänge
MANDELSTAM, pärlörhängen, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, ca 12,7 -12,9 mm, rosa och gröna turmaliner ca 0,55 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, höjd 24 mm, vikt 8,3 g, stift, originaletui.
RING, 18K vitguld, rosa och blå hjärtslipade safirer ca 1,65 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/VS-SI. stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, den blå safiren har slitna fasettkanter.
Ädelstenar Övrigt
MORGANIT, kuddslipad, 60,24 ct, 26,5x22,2x16,5 mm, litet nagg på paviljongen.
Ädelstenar Topas
IMPERIAL TOPAS, smaragdslipad, 21,08 ct, GRS report GR2021-097633, inneslutningar når ytan.
LANTZ, armring, 18K guld, Stockholm 1972, diameter 55 mm, vikt 29,3 g.
LANTZ, ring, 18K guld, bergkristall, Stockholm 1973, stl ca 16,5 mm, vikt 15,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, infattning i plast, en briljantslipad diamant ca 0,01 ct, vikt 1,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 3,2 g.
GUCCI, örhängen, 18K guld, mått 5 x 6 mm, stift, vikt 1,3 g, originalask, ytterkartong, smyckespåse, certifikat.