Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
OLE LYNGGAARD, berlock, My little world, stjärna,18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,015 ctv, vikt 1,2 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Spire Pavé, 18K vitguld, matterat, 67 briljantslipade diamanter 0,39 ctv, TW/VS, höjd 23 mm, vikt 4,3 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, nr 2, 18K guld/roséguld, citrin, stl 16,25 mm, vikt 8,4 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Dew drop, 18K guld, rökkvarts, höjd 20 mm, vikt 4,3 g, krokar, påse
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,94 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,4 g, ett fåtal diamanter med nagg vid kuletterna.
OLE LYNGGAARD, berlock, Dew drop, 18K roséguld, grå månsten, höjd 23 mm, vikt 3,5 g, påse.
RING, 18K guld, cabochonslipad opal 3,42 ct, dropp-, prinsess- samt briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 17,8 g, båda droppslipade diamanterna har brännskador, några diamanter har nagg och skador.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,23 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,2 g.
OLE LYNGGAARD, Sweet spot, Katrine, 18K guld/vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,09 ctv, TW/VS, fjäril, 26x18 mm, vikt 6,2 g, påse.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,09 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,3 g, ett fåtal diamanter med nagg vid kuletterna.
OLE LYNGGAARD, hänge med kedja, 18K vitguld, hjärtslipad akvamarin, vitguldshjärta, 3 briljantslipade diamanter 0,03 ct, TW/VS, längd 50 cm, vikt 4,6 g.
SUPSKED, silver, tvärräfflor, Lorens Stabeus, Stockholm 1771, längd 168 mm, vikt 43,3 g monogram, små bucklor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,04 ct, ca W(H)/VVS2, stl 17 mm, polerad rondist, en extrafasett vid rondisten, ingen fluorescens, infattad med 6 klor. Ringen är tillverkad av Arman Baghdasaryan i Stockholm år 2023 och väger 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd ca 3 cm, huggies, vikt 5,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd ca 2 cm, huggies, vikt 4,5 g.