Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 266 briljantslipade diamanter ca11,57 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, höjd 75 mm, vikt 19 g.
ALLIANSRING, platina (950), 24 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 15,2 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, 29 behandlade gula brilantslipade diamanter ca 0,58 ctv, 33 behandlade orange diamanter ca 0,66 ctv, stift, vikt 8,2 g, en gul diamant är skadad. ask
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter samt 42 baguettslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/SI, stift, vikt 3,4 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 163 briljantslipade diamanter ca 9,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 44 cm, vikt 30 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
2 ST DIAMANTER, hjärtslipade, 0,30 ctv, TW/VS.
LORDRING, 18K guld, 2 safirer, gammalslipad diamant ca 1,10 ct, ca Cr(J)/VS2, C. G. Hallberg, Stockholm 1917, stl 18,25 mm, vikt 10,4 g, diamant med slitna fasetter på paviljongen, safirer med nagg och slitna fasetter.
RING, 14K vitguld, 64 briljantslipade och ca 56 baguetteslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca TW-W/P, nagg, stl 18,25 mm, vikt 7,9 g.
ARMRING, 18K vitguld, diamanter ca 1,80 ctv, ca W-Cr/VS-SI, diameter 58 mm, vikt 71,1 g, bucklor.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 15,0 g, diamant med nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 4,95 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 15,7 g, svag låstunga.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner, briljanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stift, vikt 3,7 g, en rubin har nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 2,64 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g, flera diamanter med nagg och små skador på kuletterna.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, höjd 15 mm, vikt 3,5 g, huggies, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,52 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies.
OLE LYNGGAARD, berlock, My little world, ekollon/ekblad, 18K guld, delvis svartrodinerat, vikt 3,1 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, My little world, 18K guld, Fisk, Julius, vikt 1,9 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, My little world, jordglob, 18K guld, vikt 2,5 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, My little world, Livets träd, 18K guld, höjd 19 mm, vikt 2,6 g.