Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca W/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 4,6 g, diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant ca 4,30 ct, Salt & Pepper, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/VS-SI, Atelje 15, Norrköping 2017, stl 18,25 mm, vikt 9,2 g, diamant med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter enligt uppgift 1,05 ctv ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld, krysopras, briljantslipad diamant ca 0,05 ct , Rolf Isaksson, Uppsala 1998, stl 17,75 mm, vikt 12,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, krysopras, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, Rolf Isaksson, Uppsala 1999, kedjan är från Balestra, längd 42 cm, vikt 13,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad rubelit ca 10,00 ct, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 14,8 g, rubelit med nagg och slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljanter ca 1,02 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, något ovala, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,85 ct, TW(G)/SI1, stark fluorescens, enligt papperskopia på GIA certifikat 6137049909, 55 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, Verragio, USA, stl 17,25 mm, vikt 7,0 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, morganiter ca 1,60 ctv, 36 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 18 mm, vikt 7,6 g, stift med clips, enstaka diamanter har nagg.
HÄNGE, hjärta, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/P, svarta briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, höjd 27 mm, vikt 8,3 g, några diamanter har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCr/P, 2 ovalslipade safirer ca 1,26 ctv, stift, vikt 1,9 g,
PANDORA, armband, Moments, sterlingsilver, delvis förgylld, 16 berlocker, muranoglas, cubic zirconia, längd ca 18,5 cm, vikt 68,0 g, säkerhetskedja.
PANDORA, armband, Moments, sterlingsilver, delvis förgylld, 16 berlocker, muranoglas, cubic zirconia, längd ca 17,5 cm, vikt 58,4 g.
PANDORA, armring, Moments, sterlingsilver, delvis förgylld, 16 berlocker, muranoglas, cubic zirconia, stl ca 17,5 cm, vikt 54,3 g.
RING, 18K guld, 2 odlade saltvattenpärlor ca 7,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K guld, 4 briljanter ca 0,70 ctv samt 4 baguetteslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor ca 7,5-7,8 mm, off round 3 rader, lås i 18K guld med mindre diamanter ca 0,03 ct, längd 35 cm, totalvikt 80,1 g.
C.F. CARLMAN, hänge/brosch, 18K guld, onyx, granater, Stockholm 1866, höjd 52 mm, vikt 13,2 g, etui, onyxen skadad, granaterna med nagg, lagning.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, onyx, granater, 1860-tal, höjd 40 mm, stift, vikt 7,0 g, etui, omarbetade, en granat skadad.