Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
HÄNGE, 18K guld, droppslipad smaragd ca 0,50 ct, 37 briljanter ca 0,75 ctv, ca 35 x 25 mm, vikt 6,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,66 ct, ca TW/VVS, vikt 1,4 g, stift.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1955, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g.
RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCr(I)/VS1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, K. Andersson, Stockholm 1930, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,29 ct, ca W/VS, vikt 0,7 g.
RING, 18K guld, krysoberyll ca 4,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, Atelier Ajour, Stockholm 1957, stl 18,5 mm, vikt 6,8 g.
FABERGÉ, hänge, smyckesägg, 18K guld, ljusgrön emalj, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, rubin ca 0,01 ct, Victor Mayer, nr 542/1000, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad rubin 1,67 ct, GIA certifikat, 2 triangulärt slipade diamanter 0,70 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stl 19,5 mm, vikt 2,9 g, ena diamanten med nagg, rubinen med hålighet på paviljongen.
RING, 18K vitguld, droppslipad safir ca 3,10 ct, 22 baguetteslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g,
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 2,02 ct, navette - och briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr/VVS-SI, 17,25 mm, vikt 6,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg, rubinen med nagg.
COLLIER, 14K guld, 15 ovalslipade safirer ca 5,20 ctv, 15 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, längd 44 cm, vikt 12,5 g, safirer med nagg och slitna fasettkanter, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS-SI, varav mittstenen är 0,35 ct, TW(F)/SI1, GIA laserinskription 5416303047 samt dossier, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-TCr/SI, varav mittstenen är 0,40 ct, W/SI2, GIA laserinskription 6382556422 samt dossier, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor ca 6,3 mm, 2 rader, lås i 18K guld med ovalt cabochonslipad stjärnubin ca 8,00 ct, och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, längd 42 cm, mptt lås ca21,5 x 19,5 mm, några enstaka diamanter har nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,75 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g, smaragden med ytlig repa och nagg, några enstaka diamanter med nagg.