221 - 240 av 376
1...111213...19 Gå till

Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december

Aktuell budnivå

HÄNGE, 18K guld, droppslipad smaragd ca 0,50 ct, 37 briljanter ca 0,75 ctv, ca 35 x 25 mm, vikt 6,9 g.

Inga bud

Utrop: 6 300 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 8 700 kr

Lägg bud

STRÖMDAHLS, hänge, Leopard liten, 18K guld, emalj, smaragder, vikt 2,8 g.

Inga bud

Utrop: 3 800 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,66 ct, ca TW/VVS, vikt 1,4 g, stift.

Inga bud

Utrop: 7 900 kr

Lägg bud

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1955, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCr(I)/VS1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, K. Andersson, Stockholm 1930, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g.

Inga bud

Utrop: 50 000 kr

Lägg bud

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,29 ct, ca W/VS, vikt 0,7 g.

Inga bud

Utrop: 3 400 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, krysoberyll ca 4,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, Atelier Ajour, Stockholm 1957, stl 18,5 mm, vikt 6,8 g.

Inga bud

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

FABERGÉ, hänge, smyckesägg, 18K guld, ljusgrön emalj, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, rubin ca 0,01 ct, Victor Mayer, nr 542/1000, vikt 5,4 g.

Inga bud

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad rubin 1,67 ct, GIA certifikat, 2 triangulärt slipade diamanter 0,70 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stl 19,5 mm, vikt 2,9 g, ena diamanten med nagg, rubinen med hålighet på paviljongen.

Inga bud

Utrop: 64 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, droppslipad safir ca 3,10 ct, 22 baguetteslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g,

Inga bud

Utrop: 26 000 kr

Lägg bud

BROSCH, 18K guld, sjöhäst, Italien, liten röd sten som öga, ca 27×37 mm, vikt 4,7 g.

Inga bud

Utrop: 4 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 2,02 ct, navette - och briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr/VVS-SI, 17,25 mm, vikt 6,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg, rubinen med nagg.

Inga bud

Utrop: 32 500 kr

Lägg bud

COLLIER, 14K guld, 15 ovalslipade safirer ca 5,20 ctv, 15 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, längd 44 cm, vikt 12,5 g, safirer med nagg och slitna fasettkanter, svaga fattningar.

Inga bud

Utrop: 13 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS-SI, varav mittstenen är 0,35 ct, TW(F)/SI1, GIA laserinskription 5416303047 samt dossier, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.

Inga bud

Utrop: 13 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-TCr/SI, varav mittstenen är 0,40 ct, W/SI2, GIA laserinskription 6382556422 samt dossier, stl 17 mm, vikt 2,8 g.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor ca 6,3 mm, 2 rader, lås i 18K guld med ovalt cabochonslipad stjärnubin ca 8,00 ct, och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, längd 42 cm, mptt lås ca21,5 x 19,5 mm, några enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 15 400 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,75 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g.

Inga bud

Utrop: 10 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g, smaragden med ytlig repa och nagg, några enstaka diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 9 500 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K vitguld, 20 blå safirer ca 2,17 ctv, 150 briljantslipade diamanter ca 8,83 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 17 cm, vikt 33,4 g.

Inga bud

Utrop: 78 000 kr

Lägg bud