Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
COLLIER, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/P, längd 38 cm, vikt 3,4 g, några diamanter med öppna inneslutningar och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 70 briljantslipade diamanter ca 2,71 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 52 mm, vikt 10,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 st briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-W/VS-P, ametist ca 5,04 ctv, stift, vikt 7,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/VS, hjärtan, stift, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca W/SI1, GIA laserinskription 6281671080 samt dossier, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,6 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner ca 1,70 ctv, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 4,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljant slipade diamanter 0,72 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, Kaplans Safir, vikt 2,4 g.
GAUDY, ring, 18K guld/vitguld, tsavorit ca 0,86 ct, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1987, stl 17,25 mm, vikt 10,3 g, påse. (d)
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briolettslipad safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, höjd 30 mm, kedja 40 cm, vikt 4,4 g,
ARMBAND, 18K guld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCr/VS-SI, öppningsbart, ledat, vikt 10,1 g, franska stämplar, en säkerhetsåtta, skevt.
BVLGARI, armband, B.zero1, 18K guld, längd 16-18 cm, vikt 7,4 g, originaletui, ytterbox.
RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, ca 1900-talets början, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, några diamanter med nagg och mindre skador.
RING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr(J)/VS, Gustaf Johansson, Stockholm 1951, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamanter 0,50 ct, ca W/SI, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/VS1, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, Guldsmed Lennart Alvebris, Uppsala 1990, stl 18 mm, vikt 7,9 g, mittstenen med låg krona samt natural invid rondisten.
RING, 18K guld, rubin, 32 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g, saknar stämplar.
RING, 18K guld / vitguld, safir, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, stl 14,5 mm, signerad Prahl, Malmö, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade ca 1,47 ctv, ca TW-W/SI-P, stift, vikt 6,3 g.