Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 8,4 mm, odlade south sea pärlor ca 14,4-14,8 mm, skruvstift, vikt 10,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 5,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir 0,50 ct, briljantslipade diamanter 0,66 ctv, TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g, safiren har litet nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, safir 0,94 ct, briljant- och swisslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 18 mm, vikt 4,8 g, flera diamanter har nagg.
RING, 18K guld/platina, ovalslipad rubin 1,31 ct, briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca R-TCr/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 9,0 g, rubinen har litet nagg, enstaka diamanter har nagg och naturaler.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,68 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, stift, vikt 1,4 g, en diamant med skada, en diamant med natural vid rondisten.
BROSCH, 14K vitguld, briljant - och rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, mått 45x21 mm, vikt 13,9 g, en rosenslipad diamant saknas.
BROSCH, 18K guld, flodpärla 6,1 mm, blå och vit emalj, Agust Wilhelm Arnesen, Stockholm 1847, 20 mm x 55 mm, vikt 10,8 g, emaljskador.
ARMBAND, 18K guld, flodpärlor ca 5 mm, blå emalj, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1838, längd ca 20 cm, vikt 35,4 g, säkerhetskedja, bucklor, emaljskador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct ca W/VS, Örns Juvelatelje, Göteborg 1978, stl 18,5 mm, vikt 3,4 g, diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 7,4 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 26 mm, flexmodell, vikt 6,6 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75+ mm, vikt 3,0 g
COLLIER, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, varav mittstenarna ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 41 + 3 cm, vikt 2,8 g, 2 diamanter med mindre ytdefekter.
COLLIER, 18K guld, kors, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-Cr/VS, mått 12,0 x 10,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,4 g.