41 - 60 av 164
1234...9 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november

Aktuell budnivå

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 8,4 mm, odlade south sea pärlor ca 14,4-14,8 mm, skruvstift, vikt 10,9 g.

Inga bud

Utrop: 4 200 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 5,2 g.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir 0,50 ct, briljantslipade diamanter 0,66 ctv, TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g, safiren har litet nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 8 500 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 14K vitguld, safir 0,94 ct, briljant- och swisslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 18 mm, vikt 4,8 g, flera diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 7 500 kr

Lägg bud

RING, 18K guld/platina, ovalslipad rubin 1,31 ct, briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca R-TCr/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 9,0 g, rubinen har litet nagg, enstaka diamanter har nagg och naturaler.

Inga bud

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,68 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, stift, vikt 1,4 g, en diamant med skada, en diamant med natural vid rondisten.

Inga bud

Utrop: 9 200 kr

Lägg bud

BROSCH, 14K vitguld, briljant - och rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, mått 45x21 mm, vikt 13,9 g, en rosenslipad diamant saknas.

Inga bud

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, längd 17,5 cm, vikt 20,2 g.

11 200 kr

Utrop: 11 800 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld/vitguld, rund ankarlänk, Jo´ans guld, längd 18,5 cm, vikt 38,2 g.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

BROSCH, 18K guld, flodpärla 6,1 mm, blå och vit emalj, Agust Wilhelm Arnesen, Stockholm 1847, 20 mm x 55 mm, vikt 10,8 g, emaljskador.

Inga bud

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, flodpärlor ca 5 mm, blå emalj, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1838, längd ca 20 cm, vikt 35,4 g, säkerhetskedja, bucklor, emaljskador.

Inga bud

Utrop: 24 600 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct ca W/VS, Örns Juvelatelje, Göteborg 1978, stl 18,5 mm, vikt 3,4 g, diamant med nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 9 500 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.

Inga bud

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,5 g.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 7,4 g.

Inga bud

Utrop: 25 000 kr

Lägg bud

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 26 mm, flexmodell, vikt 6,6 g.

Inga bud

Utrop: 13 200 kr

Lägg bud

ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75+ mm, vikt 3,0 g

Inga bud

Utrop: 5 900 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, varav mittstenarna ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 41 + 3 cm, vikt 2,8 g, 2 diamanter med mindre ytdefekter.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K guld, kors, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-Cr/VS, mått 12,0 x 10,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,4 g.

Inga bud

Utrop: 9 200 kr

Lägg bud

ARMBAND, 14K vitguld, smaragder, längd 18 cm, vikt 19,3 g, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.

Inga bud

Utrop: 12 200 kr

Lägg bud