Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november
SMYCKESET, collier, hänge/brosch, armband, förgyllt silver, granater, 1800 talets andra hälft, avtagbart hänge/brosch med avtagbara hängen varav två saknas. hänge mått ca 78 mm x 46 mm, små skador på fåtal stenar, vikt 151,6 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,91 ct, W(H)/SI1, GIA Diamond Dossier 5166527379, storlek 17,25 mm, vikt 8,2 g, stämplar ej läsbara.
HELALLIANSRING, platina, 16 briljantslipade diamanter 4,12 ctv, D-F/SI2 samtliga stenar med HRD certifikat, alla stenar är från 0,25-0,27 ct, stl 17 mm, vikt 8,2 g, flertalet stenar rör sig i sin fattning, en diamant har en skada på paviljongen.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/SI1, GIA dossier 6392500416, stl 15,5 mm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade tahitipärlor 10,6-12,6 mm, lås i silver med markasiter, längd 51 cm, knutet, vikt 100,0 g, flertalet pärlor med ojämnheter.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca TW(G)/VS, längd 42 cm, vikt 4,3 g.
COLLIER, 18K guld, 3 smaragder, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca W/SI, längd 40 cm, vikt 14,0 g, svensk importstämpel.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, ovalslipad ametist ca 25,00 ct, antik, 1800-talets andra hälft, 45x33 mm, vikt 15,1 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,06 ctv enligt gravyr, ca W-TCa/SI-P, höjd 11 mm,
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 13,4-13,7 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, vikt 9,7 g, stift, ena diamanten med nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, längd 42 cm, vikt 4,6 g.
RING, 14K guld, smaragdslipad smaragd ca 2,45 ct, briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCr/VS, stl 16 mm, vikt 14,2 g, smaragd med spricka, nagg och inneslutningar som når ytan.
BROSCH, 14K guld/platina, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 67 mm, vikt 4,9 g, säkerhetskedja i platina, etui.
TENNISARMBAND, 18K guld, 95 briljantslipade diamanter ca 1,74 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18,5 cm, vikt 8,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, bergkristall, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1946, längd 53 cm, vikt 10,3 g.
RING, 18K guld, odlad tahitipärla ca 11 mm, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 12,8 g.
PUSSELRING, 18K guld, trefärgat, 5 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VS, Claes Liljeroth, Malmö 1998, storlek 16,5 mm, vikt ca 12 g.
COHR, bestickservis, silver, 85 delar, modell Sachsisk, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 bordsskedar, 12 bordsknivar, 12 efterrättsskedar, 12 tårtgafflar, 2 smörknivar, 2 marmeladskedar, 2 påläggsgafflar, 2 salladsbestick, såsslev, 2 serveringsskedar, 2 uppläggningsskedar, i lindor.