61 - 80 av 164
1...345...9 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november

Aktuell budnivå

SMYCKESET, collier, hänge/brosch, armband, förgyllt silver, granater, 1800 talets andra hälft, avtagbart hänge/brosch med avtagbara hängen varav två saknas. hänge mått ca 78 mm x 46 mm, små skador på fåtal stenar, vikt 151,6 g

Inga bud

Utrop: 7 200 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,91 ct, W(H)/SI1, GIA Diamond Dossier 5166527379, storlek 17,25 mm, vikt 8,2 g, stämplar ej läsbara.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

HELALLIANSRING, platina, 16 briljantslipade diamanter 4,12 ctv, D-F/SI2 samtliga stenar med HRD certifikat, alla stenar är från 0,25-0,27 ct, stl 17 mm, vikt 8,2 g, flertalet stenar rör sig i sin fattning, en diamant har en skada på paviljongen.

Inga bud

Utrop: 56 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, flodpärla, Abbeus Stockholm 1923, stl 15,5 mm, vikt 1,8 g.

Inga bud

Utrop: 2 700 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/SI1, GIA dossier 6392500416, stl 15,5 mm, vikt 2,3 g.

Inga bud

Utrop: 8 800 kr

Lägg bud

PÄRLCOLLIER, doserat, odlade tahitipärlor 10,6-12,6 mm, lås i silver med markasiter, längd 51 cm, knutet, vikt 100,0 g, flertalet pärlor med ojämnheter.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca TW(G)/VS, längd 42 cm, vikt 4,3 g.

Inga bud

Utrop: 5 100 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K guld, 3 smaragder, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca W/SI, längd 40 cm, vikt 14,0 g, svensk importstämpel.

Inga bud

Utrop: 12 600 kr

Lägg bud
Bild kommer

BROSCH/HÄNGE, 14K guld, ovalslipad ametist ca 25,00 ct, antik, 1800-talets andra hälft, 45x33 mm, vikt 15,1 g, etui.

Inga bud

Utrop: 5 700 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,06 ctv enligt gravyr, ca W-TCa/SI-P, höjd 11 mm,

Inga bud

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 13,4-13,7 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, vikt 9,7 g, stift, ena diamanten med nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, längd 42 cm, vikt 4,6 g.

Inga bud

Utrop: 4 400 kr

Lägg bud

RING, 14K guld, smaragdslipad smaragd ca 2,45 ct, briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCr/VS, stl 16 mm, vikt 14,2 g, smaragd med spricka, nagg och inneslutningar som når ytan.

Inga bud

Utrop: 31 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

BROSCH, 14K guld/platina, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 67 mm, vikt 4,9 g, säkerhetskedja i platina, etui.

Inga bud

Utrop: 3 200 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K guld, 95 briljantslipade diamanter ca 1,74 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18,5 cm, vikt 8,7 g.

Inga bud

Utrop: 34 000 kr

Lägg bud

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, bergkristall, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1946, längd 53 cm, vikt 10,3 g.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, odlad tahitipärla ca 11 mm, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 12,8 g.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

PUSSELRING, 18K guld, trefärgat, 5 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VS, Claes Liljeroth, Malmö 1998, storlek 16,5 mm, vikt ca 12 g.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

COHR, bestickservis, silver, 85 delar, modell Sachsisk, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 bordsskedar, 12 bordsknivar, 12 efterrättsskedar, 12 tårtgafflar, 2 smörknivar, 2 marmeladskedar, 2 påläggsgafflar, 2 salladsbestick, såsslev, 2 serveringsskedar, 2 uppläggningsskedar, i lindor.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, baguette- och briljantslipade diamanter ca 3,22 ctv, ca R-TCr/VS-P, stl 19,75 mm, vikt 14,1 g, en baguette är skadad, enstaka briljanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud